Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne problemy z budową Muzeum Historii Polski. Minister sugeruje zmianę siedziby

jb
Zwycięski projekt gmachu Muzeum Historii Polski
Zwycięski projekt gmachu Muzeum Historii Polski fot. polskapresse
Budowa Muzeum Historii Polski napotyka na same problemy. Brakuje pieniędzy na budowę oraz wybrana wcześniej lokalizacja nad Trasą Łazienkowską może się jeszcze zmienić. Minister Kultury sugeruje, aby muzeum ulokować w Pałacu Saskim przy pl. Piłsudskiego.

Muzeum miało powstać na kładce nad Trasą Łazienkowską w okolicy Pałacu Ujazdowskiego. Liczono na to, że 80 procent kosztów inwestycji zostanie pokrytych z funduszy Unii Europejskiej. Jednak projekt w tej chwili utknął w miejscu i Muzeum może stracić wspólnotowe fundusze.

Czytaj także:Ikona czy bezbarwność? Jakie będzie Muzeum Historii Polski?

Od samego początku uważałem, że najlepszy byłby teren po dawnym Pałacu Saskim. Byłem jednak przekonany, że samego obiektu nie należy odbudowywać, bo jego wartość architektoniczna, funkcjonalna, a nawet historyczna nie jest zbyt wielka. Miejsce natomiast jest najwyższej jakości, także emocjonalnej i historycznej- tak swoja koncepcję przedstawiał w wywiadzie dla Gazety Wyborczej minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Już kiedyś pojawił się pomysł ulokowania muzeum w Pałacu Saskim. Jednak w 2008 roku zdecydowano, że będzie miało ono swoje miejsce nad Trasą Łazienkowską. Dla tej lokalizacji rozpisano nawet międzynarodowy konkurs na projekt gmachu. Jednak miasto miało pokryć koszty budowy specjalnej kładki pokrywającej ruchliwą trasę. Obecnie brakuje na tę inwestycję pieniędzy i została ona odłożona. Chrapkę na odbudowę Pałacu Saskiego miało również miasto, które chciało w nim urządzić ratusz. Na tę inwestycję miasto także nie ma pieniędzy.

Propozycja ministra zaskoczyła dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro. Jego zdaniem zmiana lokalizacji muzeum byłaby stratą pieniędzy i niepoważnym traktowaniem mieszkańców, sędziów i uczestników przeprowadzonego ponad rok temu konkursu. Zdaniem dyrektora, wszelkie wątpliwości powinny być dokładnie omówione przed rozpisaniem konkursu na projekt siedziby.

- Konkursy architektoniczne są najlepszym sposobem badania przestrzeni publicznej, najwyższym sposobem rozpoznawania i definiowania określonego terenu. Uważam, że ten był bardzo dobry i Warszawie będzie służył- odpowiadał na zarzuty dyrektora minister kultury.

Nadal jednak nie wiadomo jaka przyszłość czeka Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Czytaj także:
*Sejm będzie miał nową siedzibę. Na Wiejskiej ruszają przygotowywania do budowy
*Muzeum Historii Polski przykryje Łazienkowską
*Projektanci Muzeum Historii Polski na start

źródło:warszawa.gazeta.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto