Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne tramwaje przypłynęły z Korei do Warszawy. Tym razem transportowane były z czołgami i haubicami. Wyjątkowa podróż

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
W nietypowy sposób do Warszawy przybył kolejny transport tramwajów zakupionych przez stolicę u firmy Hyundai. Okazuje się bowiem, że przybyły do portu w Gdyni razem z dostawą 10 czołgów i 24 armatohaubic. Co ciekawe, tramwaje podróżowały w ładowni, a sprzęt wojskowy na powierzchni statku.

OT Port Gdynia zamyka bieżący rok kalendarzowy wyładunkiem ze statku BBC Pearl 12 sztuk Tramwajów z Korei z przeznaczeniem do Warszawy. Jest to dla OT Port Gdynia po raz drugi ciekawy projekt dla Warszawy - poinformował port. Natomiast 6 grudnia Marynarka Wojenna RP poinformowała, że do Polski dotarła pierwsza partia koreańskiej produkcji czołgów K2 oraz armatohaubic K9. Na zdjęciu w obu przypadkach znalazł się ten sam statek.

Wszystko przez to, że czołgi i tramwaje łączy producent - Hyundai Rotem. Produkuje on bowiem tabor szynowy i sprzęt pancerny. Podróż z Korei zajęła 35 dni. Wspólny transport potwierdziły w rozmowie z nami Tramwaje Warszawskie. Jak przyznaje w rozmowie z nami rzecznik Tramwajów Warszawskich, Maciej Dutkiewicz, ze względu na transport wojskowy cała operacja faktycznie była delikatna i owiana pewną tajemnicą.

- To było dla nas pewne zaskoczenie, ale i nobilitacja że czołgi dla polskiej armii od koreańskiego producenta podróżują tym samym statkiem. Podczas wyładunku nie doszło do pomyłki – czołgi trafiają pod dobry adres, a tramwaje odbieramy w Warszawie - powiedział z uśmiechem prezes Tramwajów Warszawskich, Wojciech Bartelski.

Kolejne tramwaje przypłynęły z Korei do Warszawy. Tym razem ...

Wielkie kontrakty

Zawarte kontrakty przewidują dostawy 189 czołgów i 212 armatohaubic na podwoziu gąsienicowym. Wartość kontraktu z firmą Hyundai Rotem na czołgi K2 wyniosła 3,37 mld dolarów netto. Za armatohaubice od grupy Hanwha Defense Polska ma zapłacić 2,4 mld dolarów netto. Jeśli chodzi o tramwaje to miejska spółka podpisała umowę z firmą Hyundai Rotem w czerwcu 2019 roku. Jej wartość to 1,825 mld zł netto.

Ze 123 tramwajów, które zamówiliśmy w Warszawie są już 52 - przekazują Tramwaje Warszawskie. Aż 33 z nich już jest własnością tramwajów, a kolejne sukcesywnie odbierają od producenta. W najbliższym czasie, nawet w tym tygodniu, spodziewają się kolejnych dostaw. Po ich zakończeniu Tramwaje Warszawskie będą mogły się pochwalić największą flotą tramwajów niskopodłogowych w Polsce. Tramwaje przystosowane do potrzeb seniorów, opiekunów z dziećmi w wózkach i osób z niepełnosprawnościami będą stanowiły 75 procent naszych wszystkich pojazdów. To niezły wynik, mocna liga europejskich stolic. Podobnym odsetkiem nowoczesnych tramwajów dysponują teraz takie miasta jak Wiedeń, Helsinki, Ryga, Rzym i Haga.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto