Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny zabytek znika z powierzchni Grudziądza

Redakcja
Widok  w zbliżeniu rok  2010 roku
Widok w zbliżeniu rok 2010 roku Ryszard Bogdan Kucharczyk
Idąc w kierunku ul. Toruńskiej z ul. Sienkiewicza, zatrzymałem się na chwilę na centralnym punkcie Placu 23 Stycznia. I co zobaczyłem?

W pobliżu  rozebranej już  charakterystycznej dla Grudziądza i urokliwej dla  mieszkańców budowli  tzw. „jaja”, zwróciłem uwagę na fatalny stan nawierzchni  na całym terenie Placu   (dawnej drogi brukowej  ) – służący dzisiaj mieszkańcom jako  postój Taxi.  Nie byłoby nic w tym dziwnego, wszystkie ulice w tym rejonie są  już w  fatalnym stanie. Pomyślałem, że kolejny zabytek znika z powierzchni ziemi naszego miasta Grudziądza. Plac jest najbardziej uczęszczanym miejscem przez nie tylko grudziądzan .
Aleja  23 Stycznia jest  ewidentnym  przykładem zanikającej  już  w Grudziądzu najniższej małej  architektury - to jest sztuki brukarskiej. Trzeba  docenić  trud w układaniu kostki brukowej w roku 1909  przez prawdziwych brukarzy. W motywie  składanki z  kostki brukowej  odczytujemy  różę  kompasową , zwaną też  zwyczajowo  różą wiatrów. Wybrukowano w centralnym  miejscu placu z  kostki granitowej  i bazaltowej. Patrząc z góry  można podziwiać jej piękno.  (część róży zniknęła bezpowrotnie.) Stan zachowania na dzień dzisiejszy jest widoczny na załączonych fotografiach. Czas upływa , zniszczenia stopniowo postępują ,  naprawa  amatorska , by w końcu  można było rozebrać całkowicie i  zabytek zniknie z powierzchni ziemi.
Grudziądz  jest nielicznym a może jedynym miastem, posiadającym taki zabytek.
Otaczało go ozdobne  obramowanie  na obrzeżach , tak zwana  bordiura. Można przyjąć , że  grudziądzka róża  została wybrukowana  w celu wyznaczenia  środka  miasta, upiększenia najważniejszej ulicy i określenia kierunków stron świata. Czy tak było?

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto