Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolekcja słynnego polskiego rzeźbiarza przekazana stolicy. Jego prace mijamy często nie wiedząc, że jest ich autorem

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Pracownia Karola Tchorka przy ulicy Smolnej. Na ścianie widoczna tablica, zaprojektowana przez niego, informująca o miejscach kaźni w czasie II wojny światowej.
Pracownia Karola Tchorka przy ulicy Smolnej. Na ścianie widoczna tablica, zaprojektowana przez niego, informująca o miejscach kaźni w czasie II wojny światowej. Urząd Miasta - materiały prasowe
Karol Tchorek był polskim rzeźbiarzem i projektantem pomników. To według jego projektu wykonywano bardzo charakterystyczne monumenty, często wmurowane w ściany budynków, informujące o miejscach kaźni Polaków podczas II wojny światowej, dokonywanych przez wojska niemieckie.

5 lipca 2021 roku, dzięki darowiźnie przekazanej przez Katharine Bentall, Warszawa weszła w posiadanie jego kolekcji. Pani Bentall to synowa i spadkobierczyni spuścizny po artyście. Podczas podpisania umowy o przekazaniu zbiorów stolicy obecny był, z ramienia miasta, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków – Michał Krasucki.

Co otrzymało miasto?

Pracownia Karola Tchorka przy ulicy Smolnej. Na ścianie widoczna tablica, zaprojektowana przez niego, informująca o miejscach kaźni w czasie II wojny światowej.

Kolekcja słynnego polskiego rzeźbiarza przekazana stolicy. J...

„Zbiór prac rzeźbiarskich i rysunków Karola Tchorka” (wpisany do rejestru zabytków), dokumentacja archiwalna związana z życiem i działalnością zmarłego w 1985 roku artysty oraz elementy wyposażenia pracowni, którą po wojnie zaaranżował w odbudowanym przez siebie lokalu, znajdującym się w oficynie śródmiejskiej kamienicy.

Warto wspomnieć, że pracownia, którą samodzielnie odbudował po 1945 roku, jest wśród w zasobów lokali użytkowych m.st. Warszawy. Jest jedną z najdłużej, nieprzerwanie działających warszawskich pracowni artystycznych. Znajduje się przy ulicy Smolnej, wyposażona według jego aranżacji, którą wzbogacały kolejne pokolenia artystów.

Tchorek urodził się w 1904 roku i karierę zaczął już przed wybuchem II wojny światowej. W 1932 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1937 roku przedstawił swój projekt sarkofagu Józefa Pisłudskiego, jednak nie wygrał konkursu. W czasie wojny stracił dom, zniszczeniu uległa także wspomniana pracownia. Zyskał popularność dzięki charakterystycznym monumentom informującym o rozstrzelaniach i ofiarach drugiej wojny światowej. Wygrał konkurs Stowarzyszenia Architektów Polskich z 1949 roku na ich zaprojektowanie.

Słynne warszawskie tablice wskazujące miejsca kaźni, walk i rozstrzelań na warszawskich budynkach według projektu Karola Tchorka.

Do dziś w stolicy Polski znajduje się ok. 200 takich tablic zaprojektowanych przez artystę

Z kolei w 1952 brał udział w pracach przy budowie MDM. Efektem było powstanie płaskorzeźby "Macierzyństwo" przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Jeden z jego pomników, polskich żołnierzy, znajduje się w Wielkiej Brytanii. Natomiast na tyłach Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie znajduje się rzeźba „Warszawska jesień”.

W pracowni oprócz jego prac znajduje się też własność intelektualna jego syna, Michała Tchorka, uznanego krytyka sztuki i psychoterapeuty. Po śmierci obydwu, spadkobiercą była wspomniana Katharine Bentall, żona Michała. Pracownia została uznana za Warszawska Historyczną Pracownię Artystyczną. To znaczy, że przestrzeń, w której powstają prace artystyczne uznano za istotny elementem tożsamości miasta. Zespół do spraw WHPA ma umożliwić kontynuację najmu przez opiekunów zbiorów. Jednocześnie prowadzenie w tym miejscu własną działalność twórczą, kulturalną lub edukacyjną, w sposób nienaruszający pierwotnego charakteru miejsca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto