Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolektor za 50 milionów. To cena za spokój mieszkańców Miasteczka Wilanów. Co to za inwestycja?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Krystian Dobuszyński
Dwie długie na ponad pięć kilometrów rury mają zapewnić spokój mieszkańcom Wilanowa. Kolektor za 50 mln zł, który powstanie w tym roku, ma zapobiegać powodziom w południowej części miasta. Wkrótce rozpocznie się jego budowa.

Tylko w tym roku na kolektor wydamy ponad 35 milionów złotych. To szósty, patrząc po kosztach, wydatek inwestycyjny Warszawy. O ile budowa metra czy nowej szkoły pojawiała się w broszurach oraz na konferencjach ratusza, tak w sprawie kolektora nikt do tej pory głosu nie zabierał.

W tegorocznym budżecie czytamy, że ma on poprawić układ hydrograficzny (wodny) południowej, lewobrzeżnej części Warszawy - chodzi przede wszystkim o Miasteczko Wilanów i Dolny Mokotów. Do końca roku zbudowane zostaną tam dwie rury, każda gruba na ponad półtora metra. Rurociąg będzie miał aż 5,6 kilometra, a woda (głównie deszczówka) z doliny Potoku Służewieckiego i okolic Wilanowa przetransportowana zostanie wprost do Wisły.

Zobacz też:

Awaria w ''Czajce'' usunięta. Z piątku na sobotę ścieki popł...

Skomplikowana inwestycja zaczęła się cztery lata temu. W sumie pochłonie 50 milionów złotych. To cena za spokój mieszkańców, których domy znajdują się w miejscu potencjalnych podtopień. - Celem budowy rurociągu jest odprowadzenie nadmiaru wód opadowych z części Ursynowa do Wisły z pominięciem Potoku Służewieckiego – tłumaczy nam Dominika Wiśniewska z ratusza. - Jego koryto w przypadku dużych opadów deszczu jest przeciążone i generuje zagrożenie podtopieniami, szczególnie na odcinku wilanowskim. Inwestycja ma bardzo istotne znaczenie zwłaszcza dla mieszkańców Miasteczka Wilanów, które położone jest w na obszarze naturalnego obszaru zalewowego dla potoku na tym odcinku. Zabezpieczone zostaną również osiedla wybudowane pomiędzy al. Wilanowską a ul. Przy Grobli – dodaje.

Przypomnimy, że posesje na Wilanowie bywały wielokrotnie zalewane. Najgorzej było w 2011 roku, gdy wylał przepełniony kanał Wolicki.

Warszawa przyszłości w 3D. Nietypowy model stolicy z 2025 roku. Tak ma wyglądać centrum miasta

Warszawa przyszłości w 3D. Nietypowy model stolicy z 2025 ro...

Kolektor będzie gotowy w sierpniu

Wkrótce rozpoczną się prace ziemne. Cała inwestycja, czyli położenie rur oraz instalacji zbierającej nadmiar wody, ma zakończyć się w sierpniu. Termin nie jest przypadkowy, ponieważ wtedy miała zakończyć się budowa Południowej Obwodnicy Warszawy (choć dziś wiemy, że jest opóźniona być może nawet o rok). Budowa drogi przez pola i łąki zapewne zmieniła układ wód gruntowych, tak samo jak miało to miejsce w czasie budowy Miasteczka Wilanów. To wtedy okoliczni mieszkańcy starszych domów zaczęli skarżyć się na podtopienia.

- Kolektor budowany jest w ramach realizacji POW na podstawie porozumienia pomiędzy m.st. Warszawą a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Inwestycje mogłyby zostać wykonane oddzielnie i w innym czasie, ale równoległa ich realizacja m.in. ogranicza utrudnienia w ruchu, skraca czas niezbędny na przeprowadzenie procedur administracyjnych i przetargowych. Umożliwia sprawniejszą koordynację robót – tłumaczy nam Wiśniewska.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto