Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolonia Wawelberga zabudowana? Kontrowersyjne plany miasta wobec wolskiego zabytku

Maciej Rzeźniczak
Fot. Szymon Starnawski, Polska Press
Plany władz miasta na zagospodarowanie przestrzenne wolskich ulic i osiedli wywołały silny protest mieszkańców i środowisk miejskich. Ratusz założył m.in. Zabudowanie zabytkowej Kolonii Wawelberga. Szczegóły w artykule poniżej.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic Wolskiej i Płockiej znalazły się zapisy o możliwości pojawienia się nowych budynków w bezpośrednim sąsiedztwie Kolonii Wawelberga (społecznego osiedla wybudowanego na przełomie XIX i XX wieku w rejonie ulic Działdowskiej, Górczewskiej, Wawelberga).

Miejscy projektanci dopuścili, by pomiędzy budynkami zabytkowego osiedla mogły pojawić się pawilony usługowe i handlowe – ich wysokość wahałaby się od 18 do 25 metrów, a nowe obiekty nie mogłyby stanowić więcej niż 20 procent powierzchni terenu. Warto nadmienić, że sama Kolonia jest wpisana do rejestru zabytków, ale nie dotyczy to terenu wokół niej.

To nie koniec kontrowersyjnych zapisów w miejscowym planie zagospodarowanie przestrzennego dla tej części Woli (co ciekawe, sam dokument uchwalany jest już od 2004 roku...). Zmiany mogą dotknąć Skwer Sierpnia 1944 r. oraz tereny byłego klubu Sarmata Warszawa. W pierwszym przypadku mieszkańcom udało się, poprzez budżet partycypacyjny, zainicjować rewitalizację tego terenu (zainstalowano m.in. siłownię plenerową). Jak się okazuje, w planie znalazła się koncepcja na przecinającą skwer nową ulicę, a także miejsce na ewentualną zabudowę.

Z kolei obszar, na którym dawniej funkcjonował klub RKS Sarmata Warszawa jest własnością dwóch firm deweloperskich. Mieszkańcy, jak i władze dzielnicy chcą, by w przyszłości ponownie stworzyć tu warunki do aktywności fizycznej. Sytuacja jest jednak skomplikowana, bo jak wskazują przedstawiciele stowarzyszenia Wola Mieszkańców: "Urząd [Miasta – red.] zaś z jednej strony stwierdza, że być może wystąpi na drogę sądową w celu odzyskania terenu, z drugiej strony nie wykonuje tego kroku, a w międzyczasie inwestor występuje o pozwolenie na budowę, a projekt planu miejscowego daje na to przyzwolenie. Jednocześnie inwestorowi nikt nie zaproponował zamiany działki".

Plan zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic Wolskiej i Płockiej jest obecnie wyłożony do wglądu do 13 lipca 2018 r. w siedzibie Urzędu m. st. Warszawy, przy ul. Marszałkowskiej 77/79, na paterze od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 16:00. Do tej pory zorganizowano jedno spotkanie z mieszkańcami (19 czerwca, w dniu meczu reprezentacji Polski na mundialu), na którym pojawiło się około 100 osób. Władze miejskie wyznaczyły dodatkowy termin –  9 lipca 2018 r. o godz. 17.00. Swoje uwagi, zarówno na piśmie, jak i przez Internet można składać do 27 lipca.

ZOBACZ TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto