Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komitet Obrony Robotników ma już 40 lat. Na jubileuszu zagrają Krzysztof Zalewski, Gaba Kulka i inni

kp
Komitet Obrony Robotników ma już 40 lat. Na jubileuszu zagrają Krzysztof Zalewski, Gaba Kulka i inni
Komitet Obrony Robotników ma już 40 lat. Na jubileuszu zagrają Krzysztof Zalewski, Gaba Kulka i inni Ewelina Wójcik
Komitet Obrony Robotników obchodzi w tym roku swoje 40-lecie. Dom Spotkań z Historią postanowił uczcić ten jubileusz i zorganizować koncert, na którym zagrają znani, polscy artyści. Na scenie zobaczymy m.in. Gabę Kulkę, Krzysztofa Zalewskiego i rapera AbradAba.

40-lecie powstania KOR. Zagrają Krzysztof Zalewski, Gaba Kulka i inni

Dom Spotkań z Historią na koncert "Siła w jedności", mający uczcić 40-lecie Komitetu Obrony Robotników, zaprasza 23 września o 19:30 na Krakowskie Przedmieście. Przed hotelem Bristol stanie scena, na której wystąpią znakomici, polscy artyści: Krzysztof Zalewski, Gaba Kulka, raper AbradAb, Sylwia Wiśniewska oraz Adam Nowak. Muzycy zaprezentują piosenki z lat 70. we współczesnych aranżacjach, a także zupełnie nowe kompozycje do wierszy poetów związanych z opozycją demokratyczną tamtego okresu.

Koncert artystów nie będzie jedyną atrakcją tego wieczoru. Integralną częścią imprezy mają być aktorskie interpretacje poezji prezentowane w oparciu o, skomponowane specjalnie na tę okazję, utwory instrumentalne. Swój sposób rozumienia twórczości poetów przedstawią Anna Cieślak, Rafał Mohr oraz Jan Nowicki. Publiczność usłyszy utwory m.in.: Stanisława Barańczaka, Jacka Bieriezina, Lecha Dymarskiego, Jerzego Ficowskiego, Jana Krzysztofa Kelusa, Ewy Lipskiej, Ryszarda Krynickiego, Leszka A. Moczulskiego, Adama Zagajewskiego oraz Zbigniewa Herberta. Widowisko, będące opowieścią, zostało zaaranżowane tak, aby uwypuklić wartości, którymi kierował się KOR i całe jego pokolenie.

W czasie koncerty zaprezentowane zostaną też nagrania pochodzące z lat 1977-1981, na których Jacek Kuroń czyta komunikaty z tzw. księgi pokładowej. Księga była miejscem, w którym odnotowywano wówczas informacje o represjach i działalności opozycji demokratycznej przekazywane następnie do mediów zachodnich - Radia Wolna Europa, Głosu Ameryki, BBC i Radia France International. Odtworzony zostanie też fragment "Dziennika" Mariana Brandysa.

Obchody 40-lecia rozpoczną się już 20 września i potrwają do 25 września. W tych dniach odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających działalność KOR. Będzie można zobaczyć wystawę plenerową poświęconą historii komitetu, a także wziąć udział w seminarium naukowym i pokazach filmowych. Szczegóły znajdują się na stronie Domu Spotkań z Historią, który jest organizatorem obchodów. Wstęp na wszystkie wydarzenia, w tym również na piątkowy koncert, jest bezpłatny.

Czytaj też: Husarze z całej Polski zaprezentują umiejętności. Pokazy jeździeckie i turniej w Pułtusku

Komitet Obrony Robotników - polska organizacja opozycyjna działająca od września 1976 do września 1977, sprzeciwiająca się polityce władz PRL, niosąca pomoc osobom represjonowanym w wyniku wydarzeń Czerwca 1976, przede wszystkim w Radomiu i Ursusie, a także w Płocku. Po częściowym spełnieniu jej postulatów przez władze PRL przekształciła się w Komitet Samoobrony Społecznej KOR.


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto