Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja Forum Gospodarcze już jutro w Toruniu!

redakcja
redakcja
Zdjęcie z XVII konferencji Forum Gospodarcze w Toruniu z 11 lutego 2010
Zdjęcie z XVII konferencji Forum Gospodarcze w Toruniu z 11 lutego 2010 Lech Kamiński
Prezentujemy zagadnienia, jakie będą tematem dyskusji podczas XVIII Forum Gospodarczego w Toruniu. Znamy także listę możliwych gości. Nie zabraknie ambasadorów, ministrów i prezydentów oraz przedstawicieli państwowych banków. Forum potrwa dwa dni (3-4 lutego), a sesje odbędą się w WSB.

Informacja do uczestników forum :
Prosimy wszystkich uczestników o zgłaszanie się w dniu 3.02.2011r. w centralnej recepcji Forum Gospodarczego w Dworze Artusa ul. Rynek Staromiejski 6 czynnej od godziny 9.00 do 12.00 a od godziny 12.00 w Hotelu ,,Filmar" na ul. Grudziądzka 45.
Poniżej prezentujemy zagadnienia, które są tematem naszych dyskusji cyklicznych:
1. Export Finance - Perspektywy rozwoju wymiany handlowej z państwami rejonu Europy Środkowej i Wschodniej, Azji oraz Kaukazu – konferencja w ramach XVIII Forum Gospodarczego

* Profil uczestników: polscy eksporterzy, radcy handlowi i przedstawiciele Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji oraz Ambasad, przedstawiciele zagranicznych banków i firm, w tym szczególnie z rejonu Europy Środkowej i Wschodniej, Azji i Kaukazu, przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
Sesja główna: Perspektywy rozwoju polskiej wymiany handlowej z państwami rejonu Europy Środkowej i Wschodniej, Azji oraz Kaukazu.

* 1. Prezentacja potencjału rynków. Możliwości wsparcia eksportu przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach promocji Rządowego Programu Wspierania Eksportu. Bank w ramach programu oferuje finansowanie dla zagranicznych podmiotów, na które rząd przeznaczył ok. 1,5 mld EUR.
* 2. Analiza otoczenia prawnego,
* 3. Ocena ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej
* 4. Narzędzia i metody wsparcia wymiany handlowej
Spotkania regionalne i branżowe, prowadzone przez przedstawicieli BGK, KUKE, radców handlowych i zaproszonych instytucji zagranicznych:

* 1. Prezentacja profilu banków zagranicznych i finansowanych transakcji
* 2. Długookresowe plany inwestycyjne krajów regionu, priorytety w polityce
* gospodarczej rządu
* 3. Prezentacja potrzeb importerów, które potencjalnie mogą być zaspokojone przez firmy z Polski
* 4. Prezentacja profilu przedsiębiorstw zainteresowanych eksportem
* 5. Rodzaje transakcji i asortymentu polskiego eksportu
* 6. Prezentacja finansowania oraz limitów BGK w danym regionie
* 7. Prezentacja możliwości świadczonej pomocy przez instytucje państwowe
*
Miejsce:
Wyższa Szkoła Bankowa
ul. Rejtana 2 - 4, 87 - 100 Toruń
termin konferencji: 3 lutego 2011 r.
godzina rozpoczęcia: 15.00
2. Kontynuacja programu obejmującego rewitalizację połączenia wodnego między Berlinem a Kaliningradem.
Program ten posiada wsparcie Pani prof. Danuty Hübner i obecnego Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka.
Do dyskusji nad tym projektem zapraszamy wspólnie z marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego marszałków i wojewodów województw:

* - Lubuskiego
* - Wielkopolskiego
* - Pomorskiego
* - Warmińsko – Mazurskiego
* - Mazowieckiego
W dyskusji udział zadeklarowali przedstawiciele Rosji, Litwy, Białorusi i Ukrainy.
3. Kontynuacja rozmów na temat pięciu miast prezydenckich województwa Kujawsko – Pomorskiego:

* - Bydgoszcz
* - Toruń
* - Włocławek
* - Grudziądz
* - Inowrocław 

oraz czterech metropolii położonych wzdłuż autostrady A-1:
* - Trójmiasto
* - Łódź z okolicami
* - Pięć miast Kujawsko – Pomorskich
* - Aglomeracja Śląska z Katowicami
4. Trans-graniczne więzi systemowe
Zauważalny jest systematyczny wzrost zainteresowania rynkami wschodnimi. Polska, z kraju tranzytowego, stała się pomostem łączącym kraje Unii Europejskiej z państwami byłego Związku Radzieckiego. Bardzo wielu polskich przedsiębiorców, ale również z państw Unii Europejskiej, prowadzi z powodzeniem swoje interesy na tzw. rynkach wschodnich, gdyż są one dużo bardziej chłonne oraz łatwiejsze do pozyskania niż rynki państw Europy Zachodniej. Znaczenie rynków naszych wschodnich sąsiadów wzrasta szczególnie w dobie kryzysu gospodarczego, choćby w kontekście polityki pro – eksportowej. Na konkretnych przykładach zostało pokazane, jak uniknąć błędów w kontaktach z partnerami wschodnimi, skąd czerpać informacje na temat konkretnych branż oraz możliwości inwestycyjnych. Ponadto, pokazaliśmy jak promować swoje produkty za granicą, jak znaleźć wiarygodnego partnera biznesowego. Konferencji towarzyszyć będą targi inwestycyjne, będące okazją do promocji biznesu polskiego oraz firm działających na rynkach wschodnich.
5. Partnerstwo Wschodnie to pierwsza całościowa inicjatywa wprowadzona do systemu stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej, skierowana do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdowy oraz Ukrainy. Partnerstwo Wschodnie ma za zadanie przyczynić się do zbliżenia i integracji państw Europy Wschodniej i państw Kaukazu Południowego z Unią Europejską. Wprowadza nową jakość w relacjach pomiędzy UE a państwami nim objętymi poprzez postępującą i stopniową integrację tych państw i ich społeczeństw z Unią Europejską. Wypełnienie założeń Partnerstwa Wschodniego ma doprowadzić do rzeczywistego zbliżenia krajów partnerskich z UE, a w przyszłości może ułatwić pełną integrację. Partnerstwo Wschodnie działa na zasadach współwłasności, zróżnicowania i warunkowości. W oparciu o unijne wartości, standardy i normy jest rozwijana współpraca w takich dziedzinach jak: prawa człowieka, gospodarka rynkowa, zrównoważony rozwój, dobre zarządzanie, bezpieczeństwo energetyczne i wiele innych. Partnerstwo Wschodnie prowadzi również do rozwoju i umacniania kontaktów międzyludzkich, pogłębiania współpracy naukowej oraz kulturalnej. Wspólna Deklaracja otwiera Partnerstwo na udział różnego rodzaju podmiotów. Poza instytucjami rządowymi podkreśla możliwość udziału parlamentów, organizacji międzynarodowych, władz samorządowych, instytucji finansowych oraz podmiotów ze sfery społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego. Państwa trzecie będą mogły uczestniczyć na zasadzie case-by-case w konkretnych działaniach, projektach oraz spotkaniach platform tematycznych, o ile ich udział będzie przyczyniał się do osiągnięcia celów Partnerstwa. W ramach Partnerstwa Wschodniego podczas konferencji Forum Gospodarcze 2011 odbędzie się kolejna edycja Okrągłego Stołu Europy Środkowo-Wschodniej.
Tematyka Okrągłego Stołu dotyczyć będzie następujących sektorów gospodarki:

* - energetyka oraz surowce strategiczne;
* - budownictwo;
* - przemysł ciężki; - przetwórstwo rolno – spożywcze.
Swój przyjazd potwierdzili ambasadorzy z państw:

* - Rosja
* - Litwa
* - Ukraina
* - Gruzja
* - Białoruś
* - Mołdowa
* - Azerbejdżan
* - Kazachstan
6. Już 22 stycznia 2011 w Berlinie rozpoczniemy dyskusję na temat restytucji Jesiotra Europejskiego, którą będziemy kontynuować w Toruniu podczas Forum Gospodarczego 3-4 lutego 2011. Jesiotr zachodni, największa ryba występująca do niedawna w polskich wodach, zaliczana do rodzaju jesiotrów z rodziny jesiotrowatych. Prawdopodobnie w średniowieczu jesiotr zachodni został wyparty ze zlewni Bałtyku przez podobny gatunek, jesiotra ostronosego , występującego głównie w Ameryce Północnej, i to ten gatunek jesiotra występował sporadycznie w Wiśle do II połowy XX w. Z inicjatywy m.in. Polskiego Związku Wędkarskiego oraz Stowarzyszenia Integracja i Współpraca Jesiotr ponownie ma szanse pływać w polskich wodach.
7. Kontynuacja obrad Zielonego Stołu obejmującego zagadnienia ekologii i rozwoju wsi
---------------------------------Forum Gospodarcze 2011 - XVIII Forum Gospodarcze w Toruniu (3 – 4 luty 2011 r.)Miejsce: Wyższa Szkoła Bankowa. ul. Rejtana 2 - 4, 87 - 100 Toruń

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto