Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konflikt na Ukrainie. Warszawa niegotowa na przyjęcie uchodźców? "Temat jest bardzo świeży"

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował do włodarzy miast z pilną prośbą o wskazanie listy obiektów, które można przeznaczyć do zakwaterowania cudzoziemców. "Osoby z Ukrainy, tak samo jak wszyscy inni cudzoziemcy, dostają świadczenia socjalne. Chodzi tutaj o darmową opiekę medyczną, zakwaterowanie, jedzenie oraz możliwość nauki języka polskiego" - informuje w rozmowie z naszą redakcją Monika Szczygielska pracująca w Ośrodku dla Cudzoziemców w Lininie na Mazowszu. Czy Warszawa przygotowana jest na ewentualny napływ ludności zza wschodniej granicy?

- Każdy cudzoziemiec, który stara się o otrzymanie azylu międzynarodowego, musi na początku zgłosić się do Straży Granicznej w jakiejkolwiek placówce – to może być na granicy, na lotnisku czy już w mieście. Tam należy złożyć wniosek wstępny. Później takie osoby kierowane są do ośrodka recepcyjnego, gdzie przechodzą wstępną weryfikację, a następnie trafiają do kolejnego, docelowego już ośrodka na pobyt tymczasowy, czyli do momentu rozpatrzenia ich wniosku – tłumaczy w rozmowie z nami obowiązujące w Polsce procedury Monika Szczygielska pracująca w Ośrodku dla Cudzoziemców w Lininie niedaleko Góry Kalwarii na Mazowszu.

Konflikt na Ukrainie. Pilny apel wojewody mazowieckiego

9 lutego wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wystosował do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast na Mazowszu pismo, w którym zwrócił się z "pilną prośbą o wskazanie listy obiektów, które mogą zostać przeznaczone do ewentualnego kwaterowania cudzoziemców". O liście tym poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

"Wojewodowie uruchomili kontakty z burmistrzami, prezydentami miast. Zostaliśmy poproszeni o wskazanie listy obiektów zakwaterowania dla uchodźców, liczby osób możliwych do przyjęcia, kosztów z tym związanych, czasu adaptacji budynków z rekomendacją do 48 h" – napisał na Twitterze.

Post został opatrzył hasztagiem #Ukraina.

Konflikt na Ukrainie a Warszawa

Z pytaniem, jak Warszawa przygotowana jest na ewentualny napływ ludności zza wschodniej granicy, zwracamy się do stołecznego ratusza. Próbujemy dowiedzieć się czy miasto wyznaczyło już bądź wyznaczy w najbliższym czasie konkretne miejsca, takie jak ośrodki czy placówki, w których mogliby zatrzymać się cudzoziemcy.

Od naczelnika wydziału prasowego Urzędu Miasta Wojciecha Śmiecha, odpowiadającego m.in. za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, słyszymy jedynie, że "temat jest bardzo świeży". Więcej informacji dotyczących planowanych działań ratusza mamy dostać na maila. Jednak do chwili publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Konflikt na Ukrainie. Zakwaterowanie, wyżywienie i darmowa nauka języka polskiego

Z informacji przekazanych nam przez Ośrodek Studiów Wschodnich wynika, że w Polsce obecnie żyje i pracuje 1,5 mln obywateli Ukrainy. Na jaką pomoc mogą liczyć cudzoziemcy w Warszawie dowiadujemy się natomiast z rozmowy z pracownicą ośrodka w Lininie.

- Osoby z Ukrainy, tak samo jak wszyscy inni cudzoziemcy, dostają świadczenia socjalne, czyli chodzi tutaj o darmową opiekę medyczną oraz możliwość nauki języka polskiego. Jeżeli w rodzinie są dzieci, to dostają one możliwość chodzenia do szkół, oczywiście bezpłatnie. Ponadto takie osoby mogą liczyć na darmowe zakwaterowanie i wyżywienie. Są to trzy posiłki dziennie na terenie ośrodka. Natomiast jeśli cudzoziemcy, czekając na decyzję o wydaniu statusu uchodźcy lub nie, nie chcą przebywać w ośrodku, mogą mieszkać prywatnie. Wówczas otrzymują pieniądze w formie takiej pomocy społecznej na opłaty za mieszkania czy jedzenie – wskazuje Monika Szczygielska. – Tak wygląda pomoc wszystkim cudzoziemcom w Polsce bez podziału na narodowości - dodaje.

Przypomnijmy, że do treści pisma Konstantego Radziwiłła z 9 lutego, dotarł portal TVN24 i ujawnił, że wojewoda poprosił "o wskazanie wszelkich miejsc, które mogą zostać uruchomione dla uchodźców na terenie gmin z podaniem czasu potrzebnego na uruchomienie".

Według zalecenia Konstantego Radziwiłła, pod uwagę mają być brane zarówno internaty, ośrodki wypoczynkowe i szkoleniowe, hostele, hotele czy bursy, jak również hale widowiskowe, targowe i sportowe. Ważne jednak, jak podkreślał wojewoda, aby wytypowane obiekty "umożliwiały organizację usług zbiorowego zakwaterowania z dostępem do węzłów sanitarnych oraz możliwość zapewnienia wyżywienia w postaci cateringu lub kuchni".

Informacje te potwierdził w ostatnią niedzielę 13 lutego Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

"To oczywiste, że w związku z sytuacją na Ukrainie przygotowujemy się na różne scenariusze. Jednym z nich są działania wojewodów związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu możliwego konfliktu, mogą szukać w naszym kraju bezpiecznego schronienia" – czytamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto