Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec baby boomu. Mniej urodzeń w stolicy

Patrycja Śledziewska
W 2011 r. w stolicy urodziło się o 1500 dzieci mniej niż w 2010 r.
W 2011 r. w stolicy urodziło się o 1500 dzieci mniej niż w 2010 r. Polskapresse
Koniec artykułów o warszawskim baby boomie, które gazety publikowały w styczniu. Ubiegły rok przyniósł przełom na skalę dekady. O ile dotąd liczba nowo narodzonych warszawiaków rosła z roku na rok od początku trzeciego milenium, to w 2011 r. gwałtownie zahamowała. Już po pierwszym półroczu dzieci było o 800 mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego (9,1 tys. w 2011, 9,9 tys. w 2010). Rok zakończymy najprawdopodobniej z wynikiem 18,2 tys. noworodków. Dla porównania - w 2010 r. dzieci urodziło się w Warszawie aż 19 680.

Wszystko przez to, że ludzie z wyżu demograficznego przełomu lat 70. i 80. są już dzieciaci i zamierzają poprzestać na jednym, góra dwojgu dzieciach. Przede wszystkim jednak zadziałał kryzys. Ciągłe zaciskanie pasa, strach przed zwolnieniem i szalejące kursy walut, w których najczęściej bierzemy kredyty na mieszkanie, nie sprzyjają prokreacji. Niedoszli rodzice boją się, że nie dadzą rady wyżywić dziecka, opłacić opiekunki, a potem żłobka, przedszkola i szkoły.

Czytaj też: Angelika Plank zdobyła tytuł Miss Kosmetyczek 2011 (ZDJĘCIA, WIDEO)

Kobiety boją się, że urlop macierzyński przekreśli ich szanse na lepsze stanowisko i zarobki, a zajście w ciążę prędzej czy później zostanie "ukarane" zwolnieniem. Także stres nie należy do sprzymierzeńców płodności, a na jej stymulację w niepewnych czasach stać bardzo niewielu - pojedynczy zabieg in vitro to ok. 10 tys. zł.
W których dzielnicach przybyło najwięcej wózków? Wyniki badań Głównego Urzędu Statystycznego wskazują jednoznacznie na tzw. młode dzielnice, w których powstają nowe osiedla. W 2011 r. najwięcej dzieci przybyło w Wilanowie, gdzie od kilku lat młodych przyciąga prężnie rozwijające się Miasteczko Wilanów. Tutejsi rodzice powitali na świecie 1804 dzieci. Drugie miejsce należy do równie gwałtownie rozbudowującej się Białołęki. W o wiele tańszej, północnej dzielnicy swój pierwszy adres otrzymało 1744 najmłodszych warszawiaków. Zaraz za nią uplasował się Ursus, rozbudowujący m.in. dzielnice Skorosze i Gołąbki, z wynikiem 1477 dzieci. Bemowo odnotowało 1251 nowych mieszkańców, a Ursynów 1229. W centralnych dzielnicach, zamieszkiwanych wciąż głównie przez najstarszych warszawiaków, obywateli przybywa najmniej. Żoliborz z wynikiem 741 zamyka tabelę. Przed nim jest tylko Śródmieście (781 dzieci) i Ochota (874). Wola, Mokotów i obie Pragi mają po ponad 900.

Czy w przyszłym roku będzie lepiej? Specjaliści radzą przygotować się na kolejne spadki. Tym bardziej, że nic nie zapowiada końca kryzysu.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto