Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec placu Defilad. Przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie nowe miejsce. Tak będzie wyglądał plac Centralny

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
W planie miejskich inwestycji jest przebudowa środkowej części placu Defilad. Ubędzie betonu i asfaltu. Pojawią się drzewa, krzewy i trawniki oraz założenie wodne - tak powstanie tzw. plac Centralny. To kolejny element zmian w ramach programu Nowego Centrum Warszawy. Ogłoszony został przetarg na wykonawcę robót.

"Przetarg na przebudowę środkowej części placu Defilad ogłosiliśmy we wtorek, 27 września. Na oferty czekamy do 2 grudnia" – poinformowali stołeczni drogowcy.

"Plac Centralny". Jak będzie wyglądać?

Jak tłumaczy Zarząd Dróg Miejskich, według koncepcji przebudowy placu Defilad na osi ul. Złotej, przed Pałacem Kultury i Nauki ma powstać miejsce na codzienne spotkania warszawiaków. Będą tam też organizowane wydarzenia kulturalne.

Koniec placu Defilad. Przed Pałacem Kultury i Nauki powstani...

- Z ogromnej przestrzeni zostanie wykrojony bardziej kameralny plac, który uatrakcyjni ścisłe centrum miasta. Nosi on roboczą nazwę "plac Centralny". Nowe zagospodarowanie tej przestrzeni między Muzeum Sztuki Nowoczesnej a Pałacem Kultury i Nauki przygotowała pracownia A-A Collective. Koncepcja tego zespołu znalazła się wśród pięciu najlepszych propozycji wyłonionych w międzynarodowym konkursie – wskazał Jakub Dybalski z ZDM, dodając że wcześniej odbyły się konsultacje społeczne oraz negocjacje w tej sprawie.

Przestrzeń zaprojektowana A-A Collective połączy w przyszłości centralną część placu Defilad z parkiem w rejonie ul. Świętokrzyskiej. Nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Projekt zakłada, że trawniki mają przypominać miejsca, w których stały kamienice. Przypomnijmy, że przed budową Pałacu Kultury i nauki wyburzone zostały pozostałości po starych budynkach, stojących dawniej na tym terenie.

Nawierzchnia na nowym placu będzie składać się z sześciu różnych rodzajów kamienia.

- Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 roku przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej – wyjaśnił Jakub Dybalski.

Trawniki na placu pokryją w sumie powierzchnię kilku tysięcy metrów kwadratowych. Ponadto pojawi się tam ponad 40 gatunków roślin cebulowych i gatunków bylin, jak również 11 gatunków krzewów, a także 70 drzew.

- Plac Defilad z zielenią, nowymi budynkami i atrakcyjnym programem kulturalnym będzie pełnić ważną społeczną funkcję, uatrakcyjni ścisłe centrum miasta. Zapowiada to projekt pracowni A-A Collective. Powstanie swoisty palimpsest z historią Warszawy zapisaną symbolicznie w nawierzchni placu brukiem i zielenią – mówiła o tej inwestycji Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.

Planowana inwestycja jest już kolejnym etapem zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy. Dotychczas przebudowane zostało m.in. rondo Dmowskiego, gdzie powstały naziemne przejścia dla pieszych. Powstał też plac Poli Negri.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto