Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec z dzikim parkowaniem na podwórkach w Śródmieściu. Możliwość postoju tylko dla posiadaczy specjalnych identyfikatorów

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Dzielnica Śródmieście
Parkowanie na podwórkach w Śródmieściu tylko dla mieszkańców tej dzielnicy? Urząd dzielnicy bierze przykład z Woli i wprowadza pilotażowy program zmieniający zasady zostawiania samochodów na wybranych podwórkach. Chodzi o obszary, które nie są objęte strefą płatnego parkowania niestrzeżonego. Szczegóły w artykule poniżej.

Bez identyfikatora nie zaparkujesz

W 2018 roku Wola postanowiła podjąć walkę z plagą przyjezdnych, którzy zabierają miejsca parkingowe mieszkańcom tej dzielnicy. Wprowadzono pilotażowy program, mający na celu likwidację parkowania na podwórkach, gdzie nie trzeba płacić za zostawienie auta. Wyznaczono miejsca tylko dla mieszkańców lub najemców, którzy mogli z nich korzystać na podstawie specjalnych identyfikatorów. Rozwiązanie tak dobrze się przyjęło, że w zeszłym roku Wola rozszerzyła program o kolejne lokalizacje. Teraz przykład z tej dzielnicy wzięło Śródmieście.

Zobaczcie też:

Opłaty za parkowanie w Warszawie poszybują w górę. A to dopi...

Koniec z dzikim parkowaniem w Śródmieściu

W Śródmieściu - jak właściwie w całej Warszawie - brakuje miejsc do parkowania. W związku tym kierowcy intensywnie szukają każdej wolnej przestrzeni, gdzie mogą zostawić swoje samochody i uniknąć kosztów za pozostawienie auta w strefie płatnego parkowania.

- Osoby przyjezdne często parkują samochody na podwórkach, ograniczając dostęp do nich mieszkańcom pobliskich budynków. Nierzadko niszczona jest wówczas zieleń, rozjeżdżane są trawniki, co dodatkowo irytuje mieszkańców i naraża zarządcę terenu na koszty związane z naprawą uszkodzeń - podkreśla burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Wygląda jednak na to, że problemy mieszkańców Śródmieścia mają się wkrótce zakończyć. Dzielnica wprowadza bowiem pilotażowy program zmieniający zasady parkowania na wybranych śródmiejskich podwórkach. Zgodnie z nowymi zasadami możliwość wjazdu i zatrzymania będą mieli posiadacze bezpłatnych identyfikatorów, które wydawane będą przez lokalne administracje Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami. Będą je mogli otrzymać nie tylko mieszkańcy budynków przylegających do objętych pilotażem podwórek, ale też najemcy lokali użytkowych. Dostęp do podwórek, w miarę potrzeb, będą też mieli dostawcy towarów oraz oczywiście służby ratunkowe i miejskie.

- Początkowo programem będą objęte cztery podwórka, na których wyznaczone zostaną miejsca postojowe. Nie będą one zamykane czy odgradzane szlabanem. Przy wjazdach ustawione zostaną natomiast znaki zakazu ruchu, dzięki któremu będzie można wystawiać mandaty za niewłaściwe parkowanie - powiedział Ferens.

A Wy, co myślicie o takim rozwiązaniu? Dzielnice powinny zamykać podwórka dla kierowców z zewnątrz?

Zobaczcie też:

Straż miejska rusza z plebiscytem "Mistrzowie parkowania". I...

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto