Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec z zalaną Warszawą po ulewach? Trwają odbiory zbiornika retencyjnego na terenie ''Czajki''. Jego pojemność to 20 basenów olimpijskich

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński
W Warszawie trwają odbiory techniczne zbiornika retencyjnego na terenie oczyszczalni ścieków ''Czajka''. Ma on zapobiec podtopieniom stolicy podczas gwałtownych deszczy, co miało miejsce w ostatnich dniach, kiedy to zalane zostały m.in. ulice, garaże podziemne, stacje metra czy Wisłostrada. ''Stołeczny zbiornik jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie'' - poinformował ratusz. Szczegóły poniżej.

Nowy zbiornik retencyjny w Warszawie. Ma uchronić stolicę przez zalaniem

Budowa zbiornika retencyjnego rozpoczęła się w pierwszej połowie 2017 troku. Aktualnie trwają odbiory obiektu, którego pojemność wynosi 80 tys. metrów sześciennych, a wysokość do 10 metrów. Główną funkcją zbiornika będzie gromadzenie nadmiaru wód opadowych dopływających do oczyszczalni w trakcie intensywnych opadów. Łączny koszt budowy wyniósł 91 mln zł.

- Niestety, żyjemy w dobie katastrofy klimatycznej: ciągłe zmiany pogody, raz mamy susze, raz ulewne deszcze. W związku z tym potrzebujemy inwestycji takich jak ta tutaj, w Warszawie - podkreślił prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podczas prezentacji nowego zbiornika.

I dodał: To jedna z większych tego typu inwestycji w Europie. Trwają odbiory, zbiornik jest testowany.

Zobaczcie zdjęcia Warszawy po intensywnych nawałnicach ostatnich dni:

Tropikalna ulewa w Warszawie. A to dopiero początek. Ostrzeżenie IMGiW

Jak podkreśla stołeczny ratusz, budowa nowego zbiornika jest częścią większego planu rozbudowy sieci kanalizacyjnej w Warszawie, który miasto realizuje od kilku lat. W ramach tej inwestycji trwa projektowanie trzech ogromnych kolektorów tranzytowo-retencyjnych: Wiślanego, Mokotowskiego Bis i Lindego Bis. Jednocześnie jest kontynuowana modernizacja 5-kilometrowego kolektora Burakowskiego, a w fazie końcowej jest budowa kolektora Zachodniego na Ochocie - trwają tam odbiory i porządkowanie terenu. Łączna dodatkowa pojemność retencyjna wyniesie ponad 140 tys. metrów sześciennych.

Rozbudowa i uszczelnienie sieci kanalizacyjnej są ważne z wielu względów. Pozwolą ograniczać konieczność uruchamiania przelewów burzowych w trakcie intensywnych opadów. Pomogą także miastu lepiej radzić sobie z deszczami nawalnymi, które m.in. na skutek zmian klimatu są coraz częstsze. Dodatkowo rozbudowa sieci kanalizacyjnej umożliwi dalszy rozwój miasta oraz przyłączanie kolejnych budynków - tłumaczą urzędnicy.

W galerii znajdziecie zdjęcia nowego zbiornika retencyjnego:

Koniec z zalaną Warszawą po ulewach? Trwają odbiory zbiornik...

Zmodernizowana sieć będzie przystosowana do współdziałania z systemem Real Time Control, który pozwoli służbom MPWiK reagować na zmiany pogody w czasie rzeczywistym. Dzięki temu rozwiązaniu, na dwie godziny przed nadchodzącymi opadami w konkretnych rejonach miasta, będzie można przygotować miejsce do zmagazynowania nadmiaru wód opadowych.

Centralny system sterowania będzie automatycznie zarządzał pracą przepompowni, kolektorów, zbiornika retencyjnego i innych urządzeń, by mogły one transportować lub magazynować nadmiar wody w trakcie intensywnych opadów.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto