Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KONIN - Kłopot z uczniami OHP

RAD
Uczniowie OHP wracają do gimnazjum
Uczniowie OHP wracają do gimnazjum
Młodzieży z Ochotniczych Hufców Pracy trudno w Koninie znaleźć gimnazjum. Tymczasem dyrektorzy szkół skarzą się, że uczniowie skierowani do Hufca wracają do macierzystych placówek.

Młodzieży z Ochotniczych Hufców Pracy trudno w Koninie znaleźć gimnazjum. Tymczasem dyrektorzy szkół skarzą się, że uczniowie skierowani do Hufca wracają do macierzystych placówek.

Dyrektorzy konińskich gimnazjów skarzą się, ze skierowani do OHP młodzi ludzie po kilku miesiącach są wyrzucani ze szkoły. - Trafiają z powrotem do gimnazjum, jeśli są z naszego obwodu to musimy ich z powrotem przyjąć. Dlatego zastanawiam się czy ma sens kierowanie młodzieży do hufców pracy skoro po pół roku wracają. Mieliśmy kilka takich przypadków. Wiadomo, że jest to trudna młodzież, która ma spore zaległości w nauce. Wiem tylko, że mają problemy z regulaminem. Może trzeba jednak coś zrobić z regulaminem – skarży się Loch, dyrektor Gimnazjum nr 2.

Tymczasem według Aldony Goszkiewicz, komendanta konińskiego OHP, hufce nie są placówką oświatową. - Podlegamy nie ministerstwu oświaty a pracy. Zapewniamy praktyki zawodowe, natomiast nauka zajmuje się szkoła, uczniowie podlegają przepisom oświatowym. Jeśli dany uczeń ma dwie „jedynki” na koniec semestru, to trafia do macierzystej szkoły – powiedziała Aldona Goszkiewicz.
Koniński Hufiec ma pod swoją opieką ponad 270 młodych ludzi, z czego 70 to uczniowie gimnazjum.

Mają oni oprócz nauki szkolnej także przygotowanie do zawodu. Kończąc edukacje na poziomie gimnazjalnym otrzymują jednocześnie zaświadczenie o przygotowaniu do zawodu. - Współpracujemy z około 60 firmami, które zapewniają nam praktyczna naukę zawodu. Są to głównie małe firmy, ale jest też na przykład Elektrobudowa gdzie kształcimy elektryków. Na 70 uczniów gimnazjalnych do szkół macierzystych odesłano po ostatnim semestrze 12 osób – stwierdziła Aldona Goszkiewicz.

Przez wiele lat nauką młodzieży z hufców pracy odbywała się w kilku gimnazjach w mieście. Jednak dyrekcje placówek niechętnie patrzyły na klasy złożone z podopiecznych OHP. Dlatego od czterech lat gimnazjum powstało w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego.
Wiadomo, że nauczyciele niechętnie chcą uczyć w klasach OHP, domagają się dodatków do pensji na pracę w trudnych warunkach. Jednak władze oświatowe nie widzą problemu uważając, że za hufce pracy nie odpowiadają. W Koninie siedziba OHP mieści się w budynku przy ulicy Kanałowej. Są tam warsztaty jednak brak miejsca na zorganizowanie sal lekcyjnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto