Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs plastyczny rozstrzygnięty!

jlig
jlig
Laureatów konkursu witał w muzeum Dyrektor Bogdan Kaczmar
Laureatów konkursu witał w muzeum Dyrektor Bogdan Kaczmar jlig
8 czerwca 2010 r. w zabytkowych wnętrzach budynku Muzeum Okręgowego w Rzeszowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego, jaki towarzyszył wystawie Galeria Sztuki w Jaskini.

Wystawę prezentującą artystyczne dokonania łowców epoki lodowcowej oglądać można jeszcze do 28 sierpnia.
W stworzonej na potrzeby ekspozycji mrocznej i tajemniczej jaskini, rozświetlonej przez delikatne światło latarki, przy dźwięku szumiącego wśród skał podziemnego potoku, podziwiać można przepiękne malowidła, powstałe w okresie między 30 a 10 tys. lat p.n.e. Na wystawie zgromadzono kopie (wykonane przy użyciu naturalnych technik i wrzeczywistych rozmiarach) najsłynniejszych przedstawień, do których z całą pewnością należy kaplica sykstyńska pradziejów, czyli jaskinia Lascaux, a także Altamira, czy Chauvet. Wystawę uzupełniają cieszące się sporym zainteresowaniem warsztaty archeologiczne, w trakcie których dzieci m.in. mogą wczuć się w rolę archeologów, wykopujących „skarby", a także samodzielnie przekonać się, jak przy użyciu narzędzi kamiennych pracował jaskiniowiec (chęć udziału w warsztatach należy zgłosić w sekretariacie muzeum). Taka forma zajęć sprzyja rozwijaniu wyobraźni dziecka i pomaga zrozumieć tę bardzo odległą i traktowaną nieraz z przymrużeniem oka przeszłość. Dzięki temu muzeum przestaje być „zacofanym" reliktem dawnych dziejów, a staje się miejscem, gdzie ciekawie i twórczo można spędzić czas, na własne oczy i ręce przekonać się, jak funkcjonował kiedyś człowiek.
Rozwinięciu zainteresowań dziecka archeologią służył także zorganizowany w trakcie trwania wystawy konkurs plastyczny, w którym dzieci zainspirowane tematyką sztuki jaskiniowej, wykonywały swe - nieraz niezwykłe wręcz - arcydzieła. Nadesłano ponad 240 prac, z których komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych (grupy przedszkolne, klasy I-III oraz klasy IV-VI). Z uwagi na bardzo wysoki poziom artystyczny prac, zdecydowano również o przyznaniu wyróżnień. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody, ale osobiście mam nadzieję, że tego typu inicjatywy przynoszą coś więcej.Niemniej ważne są przecież szczere chęci i zaangażowanie dzieci w samodzielne wykonanie prac oraz przekonanie, iż w muzeum nie musi być nudno; że można tu się dowiedzieć mnóstwa ciekawych rzeczy, zobaczyć interesujące eksponaty, a przy okazji dobrze się pobawić. Zdobyta nagroda jest tylko wówczas miłym dodatkiem. Głęboko wierzę w to, iż połączenie nauki i zabawy przyniesie dzieciakom wymierne korzyści. Że uwierzą, iż pogłębianie swojej wiedzy nie musibyć nudne, straszne i męczące; że ucząc się, można się także świetnie bawić. A konkursy do podjęcia inicjatywy z własnej, nieprzymuszonej woli, do szperania i zadawania pytań, naprawdę doskonale motywują. Wiem to z doświadczenia własnych dzieci, więc mogę ze 100% pewnością stwierdzić, że warto, że każdy konkurs, wystawa,itp. się kończy, ale w głowie zostaje, i co ważne na stałe.
Lista laureatów konkursu dostępna jest na stronie internetowej muzeum:
http://www.muzeum.rzeszow.pl/index.php?go=aktualnosci&id_aktualnosci=163
O wystawie można także poczytać:
http://www.muzeum.rzeszow.pl/index.php?go=wystawy&id_wystawy=72
http://www.mmrzeszow.pl/artykul/muzeum-okregowe-w-rzeszowie-zaprasza-dzi...
http://www.mmrzeszow.pl/artykul/galeria-sztuki-w-jaskini-w-muzeum-w-rzes...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto