Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konserwacja warszawskich pomników. Cztery z nich przejdą gruntowne remonty

Karolina Kowalska
konserwacja warszawskich pomników
konserwacja warszawskich pomników Karolina Nida
Są prawdziwą ozdobą naszego miasta, lubimy je, a niektóre nawet darzymy sentymentem. Jednak tak jak wszystko, co pewien czas potrzebują odnowienia – cztery śródmiejskie pomniki wraz z nadejściem wiosny przejdą gruntowne remonty.

Już w kwietniu rusza prace przy pomniku Syrenki Warszawskiej na Rynku Starego Miasta. Jest to nie tylko monument, ale także fontanna, i to właśnie system odpowiedzialny za dostarczanie wody do niecki pod cokołem będzie modernizowany. Zostaną wymienione pompy i filtry, woda zostanie ujęta w obieg zamknięty, wymienione będzie sterowanie z oprogramowaniem i okablowaniem.

Syrenka Warszawska stojąca na rynku jest kopią rzeźby Konstantego Hegla z 1855 r. Oryginał, aby uchronić go przed ciągle powtarzającymi się dewastacjami od 2008 r. znajduje się w Muzeum Warszawy.

W maju duży remont rozpocznie się także wokół pomnika Juliusza Słowackiego na pl. Bankowym. Zostanie zdemontowany podest, naprawiona podbudowa betonowa i poprawiony kąt spadku odprowadzającego wodę. Po tych pracach podest będzie ułożony na nowo. Konserwacji wymaga także cokół i sama rzeźba - zostaną oczyszczone z kurzu i brudu. Spękane płyty cokołu będą naprawione lub wymienione na nowe. Sprawdzona i ewentualnie poprawiona zostanie stabilność mocowania liter. Patyna na pomniku wieszcza będzie uzupełniona a powierzchnia zabezpieczona i wypolerowana.

Pomnik Juliusz Słowackiego jest dziełem Edwarda Wittiga z 1932 r., odlany według zachowanych projektów i odsłonięty na pl. Bankowym w 2001 r.

Monumentalny pomnik Chwały Saperom składa się w wielu elementów. Odnowieniu podczas rozpoczynającego się w czerwcu remontu przejdą kamienne elementy przy pomniku, figura sapera, pylony, płaskorzeźby i tablice inskrypcyjne.

Części kamienne zostaną odsolone, oczyszczone z graffiti i zaimpregnowane przed kolejnymi rysunkami. Rzeźba żołnierza zostanie oczyszczona i zabezpieczona antykorozyjnie. Pylony przejdą czyszczenie a brązowe płaskorzeźby zostaną zakonserwowane antykorozyjnie. Tablice z inskrypcjami będą oczyszczone i wypolerowane.

Pomnik dłuta Stanisława Kulona znajduje się niedaleko Płyty Desantu 3 Dywizji Piechoty I Armii Wojska Polskiego, ustawiono go w 1975 r.

Zobacz też: Zobacz jak od kuchni powstawała wystawa stała w MHŻP

Lipiec to początek renowacji pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Odrestaurowany zostanie podest i kamienny cokół monumentu. Poprawiony zostanie spadek odprowadzający wodę, powierzchnia betonowa zostanie zagruntowana i zaizolowana. Po tych pracach granitowe płyty wrócą na swoje miejsce. Cokół zostanie oczyszczony, pęknięcia zlikwidowane i sprawdzone mocowanie liter i przymocowanie obluzowanych. Postać kardynała zostanie oczyszczona z kurzu i brudu, powierzchnia będzie pokryta substancją antykorozyjną i wypolerowana.

Zobacz także: Nowy terminal na lotnisku Chopina. Byliśmy tam!

Autorem pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego jest Andrzej Kulon, rzeźbę odsłonięto w 1987 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto