Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrola drogowa. Jak się zachować podczas kontroli drogowej?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Na początku prowadzonych czynności funkcjonariusz podaje kierującemu stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania do kontroli. Jeżeli jest to policjant nieumundurowany to musi również okazać legitymację służbową. Policjant umundurowany okazuje legitymację na ewentualne żądanie kierującego.
Na początku prowadzonych czynności funkcjonariusz podaje kierującemu stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania do kontroli. Jeżeli jest to policjant nieumundurowany to musi również okazać legitymację służbową. Policjant umundurowany okazuje legitymację na ewentualne żądanie kierującego. Pawel Lacheta
Kontrola drogowa często wiąże się dla kierowcy ze stresem. Nie każdy kierujący wie jak powinien się zachować i co zrobić.

Po zatrzymaniu pojazdu w miejscu wskazanym przez funkcjonariusza, kierujący ma obowiązek pozostać w pojeździe i trzymać ręce na kierownicy. Po nadejściu osoby kontrolującej należy stosować się do wydawanych przez nią poleceń. Najczęściej na początku kontroli polecenia te dotyczą unieruchomienia silnika, włączenia świateł awaryjnych itp.

Na początku prowadzonych czynności funkcjonariusz podaje kierującemu stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania do kontroli. Jeżeli jest to policjant nieumundurowany to musi również okazać legitymację służbową. Policjant umundurowany okazuje legitymację na ewentualne żądanie kierującego.

Podczas prowadzonych przez umundurowanych policjantów zorganizowanych działań kontrolnych ukierunkowanych na poddanie jak największej liczby kierujących pojazdami badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu, lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, policjant poprzestaje na podaniu tylko przyczyny zatrzymania pojazdu.

W dalszej kolejności kontrolujący przechodzi do czynności służbowych wynikających z przyczyny kontroli. W czasie jej trwania kierujący lub pasażer mogą wysiadać z pojazdu tylko za zgodą osoby prowadzącej kontrolę drogową. W przypadkach uzasadnionych względami bezpieczeństwa lub uwarunkowanych charakterem kontroli funkcjonariusz może wydać tym osobom polecenie opuszczenia pojazdu.

Do obowiązków kierującego należy między innymi umożliwienie kontrolującemu (na jego polecenie) identyfikacji pojazdu, w szczególności przez udostępnienie komory silnika oraz innych miejsc w pojeździe. Ponadto należy funkcjonariuszowi umożliwić odczytanie aktualnego stanu drogomierza (sprawdzanego podczas każdej kontroli drogowej). Może on również dokonać odczytu wskazań drogomierza pojazdu holowanego lub przewożonego, jeżeli istnieje taka możliwość i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa osobistego.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kontrola drogowa. Jak się zachować podczas kontroli drogowej? - Motofakty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto