Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopernik będzie mieć swoją oficjalną stronę internetową

redakcja
redakcja
redakcja
Czy astronom był outsiderem? Gdzie mieszkał w Toruniu? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy pod koniec br. w portalu "Nicolaus Copernicus Thorunensis”.

Portal będzie wspólną inicjatywą uczelni i magistratu. Wczoraj w tej sprawie prof. Andrzej Radzimiński, rektor UMK oraz prezydent Torunia Michał Zaleski podpisali porozumienie o współpracy przy tworzeniu strony. W tym roku obie instytucje wydadzą na ten cel po 75 tys. zł.
Już trwają prace nad witryną. Pomysł na serwis pojawił się kilka lat temu. W ub.r. powstała jego koncepcja oraz rozstrzygnięto konkurs na szatę graficzną. Został też powołany koordynator ds. stworzenia portalu. Tę funkcję pełnił historyk prof. Krzysztof Mikulski.
Mają już domenę Już wiadomo, pod jakim adresem będzie działać serwis Kopernika: copernicus.torun.pl.
- Teraz już mniej więcej wiemy, co znajdzie się w portalu - mówi dr Michał Targowski, historyk z UMK. - Zostanie podzielony na kilka działów. Jednym z nich będzie część biograficzna, w której mają być publikowane teksty pracowników UMK o astronomie oraz ilustracje pochodzące np. ze zbiorów Muzeum Okręgowego.Na stronie postać słynnego torunianina zostanie też pokazana przez pryzmat XV- i XVI-wiecznego Torunia oraz ówczesnego klimatu naukowego. W jednym z działów dowiemy się więcej o naukach, którymi zajmował się słynny torunianin, czyli o medycynie, kartografii i ekonomii. Będzie też oddzielna część poświęcona astronomii przed i po odkryciu Kopernika oraz rewolucji kopernikańskiej.
Animacje i rękopisy- To będzie jedna z bardziej atrakcyjnych podstron portalu - podkreśla Targowski. - Chcemy wykorzystać animacje pokazujące przed- i pokopernikańskie poglądy na wygląd świata. W działach "archiwum” i "biblioteka” znajdą się zdigitalizowane dokumenty m.in. rękopisy, druki ksiąg Kopernika i prace jemu poświęcone. Zostaną one udostępnione bezpłatnie.
Kopernikańskie gadżetyBędą też prezentowane portrety patrona UMK i jego wizerunki utrwalone w pomnikach, medalach, znaczkach pocztowych i pamiątkowych gadżetach. Osobna podstrona zostanie poświęcona mitom i legendom wokół Kopernika. Będzie to miejsce na dyskusje, np. czy we Fromborku zostały odkryte jego szczątki, czy przed śmiercią ujrzał dzieło swoje życia i gdzie mieszkał w Toruniu.
- Wielu rzeczy jeszcze nie wiemy o astronomie albo wiemy więcej niż wydarzyło się naprawdę - mówi Targowski. - Kiedyś uważano, że zmarł w Toruniu, a będąc kanonikiem mieszkał z kobietą i był oskarżany o nieczyste prowadzenie się z nią. Mamy informacje, że był to raczej nielubiany outsider. Rok przed śmiercią leżał sparaliżowany i mógł nie zobaczyć w całości swojego dzieła. Teksty naukowców będą napisane w przystępny sposób.
Astronom nas wypromujePortal od początku będzie też dostępny w wersji angielskiej. - Ta inicjatywa jeszcze bardziej jednoczy miasto i uniwersytet - podkreśla Radzimiński. - Postać Kopernika znana na całym świecie jest ważna z punktu widzenia promocji uczelni i miasta. Serwis będzie prezentować nie tylko treści ściśle naukowe, ale przede wszystkim informacje na temat astronoma.
- Już od początku portal będzie mieć dobre fundamenty - podkreśla Zaleski. Witryną będzie zarządzać rada programowa, do której wejdą przedstawiciele UMK i magistratu. W kolejnych latach mają powstać następne wersje językowe, podstrony społecznościowe i dział edukacyjny dla najmłodszych internautów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto