Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopiec Powstania Warszawskiego zyska nowe, niezwykłe oblicze. Wiemy, jak zmieni się to miejsce

Redakcja
Trwa przetarg na realizację Parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Już niebawem ma zostać wybrany wykonawca prac. Historyczne ekspozycje, platforma widokowa, edukacyjne ścieżki przyrodnicze i nowe drzewa – to tylko niektóre zmiany, które obejmuje projekt.

Park pod Kopcem Powstania Warszawskiego oficjalnie będzie nosił nazwę – Park Akcji „Burza’. Jak zapowiada Zarząd Zieleni, przestrzeń wokół historycznego Kopca, usypanego po wojnie z gruzów stolicy, zostanie uporządkowana i zagospodarowana zgodnie z symboliką i rangą tego miejsca.

Tak będzie wyglądać Kopiec Powstania Warszawskiego

Kopiec Powstania Warszawskiego zyska nowe, niezwykłe oblicze...

Inwestycja zakłada, że w nowym parku powstaną ekspozycje historyczne oraz platforma widokowa na szczycie. Ponadto mieszkańcy Warszawy będą mogli w tym miejscu korzystać z edukacyjnych ścieżek przyrodniczych i kładki w koronach drzew. Posadzonych zostanie ponad 450 młodych drzew parkowych i niemal 8,5 tys. leśnych sadzonek drzew.

Warszawa. "Kopiec to pomnik zburzenia, ale też odbudowy stolicy"

"W nowym parku wokół Kopca Powstania Warszawskiego chcemy nawiązać do tożsamości historycznej tego miejsca. Kopiec to pomnik zburzenia Warszawy, ale też jej odbudowy i żywotności. W całym parku poprowadzona będzie ciekawa narracja historyczna eksponująca gruzy miasta, ale też przyrodnicza" – zapowiada Zarząd Zieleni.

- Wykształciła się tu bardzo ciekawa, spontaniczna zieleń, o której opowiadać będą ścieżki edukacyjne. W intensywniej użytkowanych miejscach należy ją uporządkować, jednak w innych możemy wydzielić specjalne dzikie strefy, w które nie będziemy ingerować i pozwolimy przyrodzie samej się rozwijać – tłumaczy Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Warszawa. Platforma widokowa, ścieżki historyczne i ruiny

Inwestycja zakłada, że na szczycie Kopca usytuowana będzie dwupoziomowa platforma widokowa, a Kotwica stanie na nowoczesnym postumencie. Przebudowane mają zostać schody, biegnące na szczyt. Powstanie tam niecodzienna forma, a "zdekonstruowane stopnie będą przywodzić na myśl powstańczą barykadę".

Jak zapowiadają władze miasta, na miejscu zostaną ustawione kosze, w których znajdą się ruiny Warszawy. Obok koszy przebiegać będzie natomiast ścieżka historyczna. Zagospodarowane zostanie także główne wejście do parku od ul. Bartyckiej, gdzie znajdzie się ekspozycja historyczna i lapidarium.

"Z myślą o różnych potrzebach mieszkańców wokół Kopca pojawią się strefy rekreacyjne z nowymi meblami miejskimi, a także place zabaw dostosowane dla dzieci w różnym wieku i strefa dla psów. Park zostanie doposażony w ławki, krzesła, stoły, stojaki rowerowe i ujęcia do mycia rąk. O niezwykłej przyrodzie Kopca opowiadać będzie ścieżka edukacyjna prowadząca wzdłuż drzew porastających zwałowisko, a nawet – w ich koronach" – opisuje Zarząd Zieleni.

Park będzie dostosowany do osób z niepełnosprawnością.

Przypomnijmy, że Kopiec Powstania Warszawskiego, znajdujący się na Czerniakowie, został usypany z gruzów stolicy po wojnie. W latach 90-tych pomysł stworzenia z ruin miasta pomnika zburzonej Warszawy podchwycił Eugeniusz Ajewski ps. "Kotwa", architekt Biura Odbudowy Stolicy i uczestnik Powstania Warszawskiego. To z jego inicjatywy w 50. rocznicę zrywu w 1994 roku na szczycie wzgórza ustawiono Kotwicę – Znak Polski Walczącej. W roku 2004 Kopcowi oficjalnie nadano już nazwę "Kopiec Powstania Warszawskiego".

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu unijnego.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto