Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a smog. To może być zabójcze połączenie! Pulmonolog wyjaśnia, czy smog ma wpływ na zakażenie koronawirusem

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Łukasz Kowalski
Rozpoczął się sezon grzewczy, a tym samym problemy z zanieczyszczeniem powietrza. Jakość powietrza w kolejnych miesiącach może dramatycznie spaść. Czy smog ma wpływ na zakażenie koronawirusem?

Czy na zakażenie koronawirusem może mieć wpływ jakość powietrza, czyli smog?
Dr Szczepan Cofta, pulmonolog, dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu: Generalnie nie ma jednoznacznego przełożenia. Wirus działa w sposób nagły, w ciągu zaledwie kilku dni - od 5 do 9 - dochodzi do zakażenia i zaczynają występować objawy. Natomiast w przypadku smogu mamy do czynienia z narażeniem przewlekłym, z czynnikiem drażniącym drogi oddechowe. Nie można więc jednoznacznie powiązać smogu z obecnością w powietrzu cząstek szkodliwych dla dróg oddechowych.

Na kogo negatywnie wpływa smog?
Smog to przewlekłe drażnienie, które kumulując się, sprawia, że osoby które są narażone na zanieczyszczenie powietrza częściej chorują na przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc. Potwierdzono już w latach 80., że gdy jest nasilenie smogu, to więcej osób trafia do szpitalnych oddziałów warunkowych, jest więcej infekcji.

Warszawa jak po apokalipsie. Smog nas dusi, koronawirus trzy...

Jesteśmy w stanie obronić się przed zanieczyszczeniami powietrza?
W Poznaniu najgorzej jest w miejscach najniżej położonych, czyli w dolinie Warty. Sam mieszkam w tych okolicach i wiem, że w sezonie grzewczym przybywa czynników drażniących. Pulmonolodzy mówią, że wygodniej i zdrowiej jest mieszkać na wzgórzach, gdzie jest przewiewnie, gdzie zanieczyszczenia są usuwane, np. na Wichrowym Wzgórzu, gdzie stale jest wiatr od północnego-zachodu.

Co jednak zrobić, gdy nie możemy się przeprowadzić?
Wietrzmy pomieszczenia, unikajmy komunikacyjnych szkodliwości. Warto polecać wyjazdy do lasów, zwłaszcza sosnowych, wzmacniających naszą odporność.

Niejednokrotnie poruszaliśmy na naszych łamach temat maseczek antysmogowych. Czy dziś, gdy musimy maseczkami chronić się przed koronawirusem, chronimy się też przed smogiem?
Teoretycznie tak. Są dowody naukowe na to, że część maseczek zwłaszcza te chirurgiczne, ale także bawełniane, mają funkcje ochronne. Należy jednak pamiętać, że pyły drażniące są tak małe, że bez problemu przenikną przez każdą powierzchnię.

Często błędnie interpretujemy wskaźniki mówiąc o ogromnych przekroczeniach norm. Należy jednak pamiętać, że normy dzienne czy dobowe to nie chwilowe, notowane w danej godzinie stężenie. -Ponadprzeciętne stężenia notowane w danym momencie nie mogą dawać obrazu dla całego dnia. Ten poznamy dopiero po zakończeniu całej doby – mówi dr hab. inż. Artur Badyda, profesor na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Smog w Warszawie. Obalamy mity na temat powietrza w stolicy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto