Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Aplikacja "Kwarantanna domowa" obowiązkowa dla osób w przymusowej izolacji

Redakcja
fot. gov.pl
Koronawirus. Wdrożona przez Ministerstwo Cyfryzacji aplikacja mobilna "Kwarantanna domowa" staje się obligatoryjna dla osób poddanych obowiązkowej izolacji. Chodzi o osoby zdrowe, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem oraz wszystkich, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy. Szczegóły w artykule poniżej.

Koronawirus. Aplikacja "Kwarantanna domowa" obowiązkiem

Aplikacja "Kwarantanna domowa" jest inicjatywą Ministerstwa Cyfryzacji. Produkt został udostępniony dwa tygodnia temu i jak dotąd był narzędziem, z którego osoby objęte przymusową kwarantanną korzystały dobrowolnie. Zgodnie z specustawą podpisaną wczoraj przez prezydenta Dudę, od 1 kwietnia aplikacja staje się obligatoryjnym systemem dla osób w izolacji domowej.

Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które jednak miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Obejmowani są nią także wszyscy, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy - tłumaczy resort.

Aplikacja ma być ułatwieniem dla osób poddanych kwarantannie, jednak stanowi również narzędzie kontroli. Za pomocą elektronicznego systemu rząd może monitorować, czy obywatele nie łamią zasad izolacji. Chodzi głównie o zakaz wychodzenia z domu.

- W nadzorze nad poprawnym odbywaniem kwarantanny pomagają nam nowe technologie, które wykorzystujemy w naszej aplikacji – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak korzystać z aplikacji?

Każda osoba poddana obowiązkowej kwarantannie (np. przy przekraczaniu granicy) otrzymuje formularz lokalizacyjny, który musi wypełnić. W dokumencie wskazujemy miejsce odbywania kwarantanny oraz numer telefonu. Te dane trafiają do systemu ministerstwa, a następnie do mobilnej aplikacji. W momencie, kiedy nasze dane trafią do aplikacji, zostaniemy o tym poinformowani SMS-em. Wiadomość poucza także o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji.

WAŻNE! Najpierw SMS, później aktywacja. Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że Wasze dane są w naszej bazie i że możecie rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację aktywujcie po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny - tłumaczą przedstawiciele rządu.

Aplikacja jest dostępna zarówno w urządzeniach z systemem Android, jak i iOS. Po jej pobraniu należy przejść proces weryfikacji. Wasze konto zostanie aktualizowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymacie w wiadomości SMS.

Selfie każdego dnia

Po zakończeniu procesu instalacji i weryfikacji konta, aplikacja będzie sygnalizować codzienne zadania dla osób objętych kwarantanną. Chodzi o wykonanie tzw. selfie, czyli zdjęcia naszej twarzy. Każdego dnia dostaniecie do wykonania kilka takich zadań.

- W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zdjęcie należy wykonać w ciągu 20 minut od otrzymania wiadomości z zadaniem. Niewykonanie zadania w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie łamiecie zasad odbywania kwarantanny.

Należy jednak pamiętać, że ten system nie zastępuje możliwości kontroli policji w dowolnym momencie. Aplikacja jest jedynie uzupełnieniem procedury.

Korzyści dla użytkowników

Aplikacja "Kwarantanna domowa" to nie tylko narzędzie kontroli, ale także pomoc dla jej użytkowników. W uzasadnionych przypadkach można zasygnalizować potrzebę dostarczenia nam leków czy artykułów spożywczych. - - Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym- mówi minister cyfryzacji. - Użytkownicy apki mają też szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii – dodaje szef resortu.

POLECAMY TEŻ:


Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto