Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Dramatyczny wzrost liczby zgonów w Warszawie. Od początku miesiąca zmarło niemal 140 osób

Sandra Gozdur
Sandra Gozdur
Rośnie liczba nie tylko zakażeń koronawirusem w Warszawie, ale również liczba zgonów z nim związanych. Tylko od początku października z powodu COVID-19 zmarło niemal 140 osób. Dla porównania - przez pierwsze osiem miesięcy epidemii takich przypadków było niespełna 200. Więcej w artykule poniżej.

Jeszcze niedawno pisaliśmy, że w Warszawie sytuacja związana z koronawirusem robi się coraz bardziej poważna. Teraz można już chyba otwarcie stwierdzić, że jest dramatycznie. Oprócz cały czas rosnącej liczby wykrytych przypadków w ciągu doby, rośnie również liczba zgonów. Jeszcze nie tak dawno mieliśmy kilka/kilkanaście śmiertelnych ofiar koronawirusa w miesiącu. Teraz mamy po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dziennie. Od 1 do 13 listopada w Warszawie z powodu koronawirusa zmarło 136 osób. Z kolei od marca, do końca października - 195. Jeżeli trend cały czas będzie się utrzymywał to tylko w listopadzie liczba zgonów przekroczy 200. Będzie to stanowiło ponad połowę covidowych śmierci odnotowanych w Warszawie od początku epidemii.

liczba zgonów w Warszawie związanych z COVID-19:

  • 1 listopada - 8
  • 2 listopada - 8
  • 3 listopada - 7
  • 4 listopada - 8
  • 5 listopada – 6
  • 6 listopada - 14
  • 7 listopada – 4
  • 8 listopada - 11
  • 9 listopada – 3
  • 10 listopada - 12
  • 11 listopada - 22
  • 12 listopada - 5
  • 13 listopada - 28

Wykres obrazuje tempo wzrostu zgonów spowodowanych przez COVID-19 w Warszawie. Jeszcze w lipcu, sierpniu czy wrześniu liczba śmiertelnych przypadków w miesiącu była niewielka. Teraz tylko w przeciągu ostatnich dwóch tygodni jest ich 137.
zgony w Warszawie

Niepokojący jest także wzrost liczby zakażonych koronawirusem. Od początku epidemii do końca października mieliśmy w Warszawie 20 885 wykrytych przypadków. Teraz podobna liczba jest tylko w połowie jednego miesiąca. Od 1 do 13 listopada stołeczny sanepid poinformował o 18 279 przypadkach zakażeń COVID-19.

W tym sezonie uwielbiane przez warszawiaków lodowiska pozostaną zamknięte. Oznacza to, że nie skorzystamy ze ślizgawki przy Pałacu Kultury i Nauki czy z lodowiska na Starym Mieście. Miasto musiało podjąć taką decyzję w uwagi na sytuację epidemiologiczną. 
Jest jednak jeden wyjątek. Jak poinformował nas stołeczny ratusz, 6 listopada uruchomione zostało lodowisko przy ul. ul. Łabiszyńska 20 A. Natomiast 20 listopada planowane jest uruchomienie Toru Łyżwiarskiego STEGNY przy ul. Inspektowej 1, ale tylko dla klubów, stowarzyszeń i wydarzeń sportowych. 

Pozostałe lodowiska będą nieczynne.

Koronawirus zmienił Warszawę. Ta zima nie będzie już taka sa...

Szpital Narodowy

Szpital na PGE Narodowym jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przy ulicy Wołoskiej. Został stworzony, żeby pomagać osobom zarażonym COVID-19. W niedzielę zostanie oddanych do użytkowania kolejne 200 łóżek, w efekcie zdolność operacyjna wzrośnie do 500 łóżek. Docelowo ma powstać ponad 1000 miejsc dla pacjentów. Na razie przyjmowane są tam tylko osoby w stanie dobrym, które nie wymagają zbyt intensywnej opieki. Pojawią się również głosy, że to bardziej izolatorium niż szpital.
Więcej na ten temat: Jacy pacjenci trafiają na Narodowy? To bardziej szpital czy izolatorium? Kryteria są zaskakujące

Autobusy miejskie będą wozić pacjentów

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Rafała Trzaskowskiego dwa autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego zostały dostosowane do transportu pacjentów do tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym.

- Warszawa od samego początku epidemii robi wszystko, aby pomóc w walce z epidemią koronawirusa. W ramach działań miasta zdecydowałem o udostępnieniu pojazdów Miejskich Zakładów Autobusowych, które po odpowiednim dostosowaniu pozwolą na jednoczesny transport większej liczby osób, odciążając przy tym karetki pogotowia – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy

Jak wyjaśnia stołeczny ratusz, w obu pojazdach zainstalowana została szczelna ściana, która oddziela kabinę kierowcy od części pasażerskiej. Wymontowane zostały dwa rzędy siedzeń w przedniej części pojazdów, gdzie teraz znajdują się konstrukcje stalowe do przewozu butli z tlenem; zdemontowano kasowniki i biletomat. Dodatkowo w autobusach zamontowano radiotelefon, zapewniający kontakt pomiędzy kierowcą a personelem medycznym.
W pojeździe przygotowano 22 miejsca dla chorych, do których doprowadzono instalację tlenową z indywidualnymi maskami na uchwytach sufitowych. Dla kierowców przygotowano jednorazowe kombinezony ochronne.

Szpital na Stadionie Narodowym ruszy w tym tygodniu. Tak wyg...

Cała Polska w czerwonej strefie

Przypomnijmy, że w związku z rozwijającą się sytuacją epidemiczną w kraju premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili, że cała Polska od soboty 24 października 2020 r. będzie czerwoną strefą. W strefie czerwonej należy m.in. zasłaniać ust i nosa na wolnym powietrzu.

Podstawowe obostrzenia w czerwonej strefie:

  • zamknięte puby i restauracje (sprzedaż jedzenia tylko na wynos) - na 2 tygodnie z opcją przedłużenia;
  • ograniczenia zgromadzeń (zgromadzenia publiczne w max. 5 osób);
  • zdalna nauka w szkołach podstawowych w klasach 4-8, w szkołach ponadpodstawowych i na uczelniach wyższych;
  • w godz. 8-16 przemieszczanie się osób do 16 r.ż. pod opieką dorosłego;
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
  • wydarzenia kulturalne – do 25 proc. udziału publiczności;
  • 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 mkw oraz 1 osoba na 15 mkw w placówkach handlowych pow. 100 mkw;
  • w transporcie publicznym zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich;
Tak wygląda walka z epidemią koronawirusa z perspektywy członka personelu medycznego jednoimiennego szpitala zakaźnego w Poznaniu. Przemysław Błaszkiewicz od kwietnia dokumentuje pracę załogi m.in. Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. 

Postanowił udostępnić nam swoje zdjęcia, by więcej osób mogło zobaczyć coś, czego nie dostrzega się będąc poza szpitalem.

Przejdź do następnego zdjęcia ----->

Tak wygląda walka z koronawirusem. Pielęgniarz fotografuje c...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto