Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Innowacyjny robot w warszawskim szpitalu. Ma pomóc w walce z wirusem i zabezpieczyć personel

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Robot będzie pomagał w walce z koronawirusem. Innowacyjny sprzęt w Warszawie
Robot będzie pomagał w walce z koronawirusem. Innowacyjny sprzęt w Warszawie mat. prasowe
Koronawirus. Ultranowoczesny robot będzie pomagał w walce z koronawirusem. Automatyczna maszyna dezynfekuje powierzchnie w szpitalach, w powierzchniach, wszędzie tam gdzie potencjalnie personel medyczny może mieć kontakt z wirusem. Taki sprzęt sprawdza się m.in. w Chinach, we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Szczegóły w tekście poniżej.

Robot do walki z wirusem

Innowacyjny robot za pomocą promieniowania UVC będzie dezynfekował sale chorych i bloki operacyjne w warszawskim szpitalu. To pierwsze takie urządzenie w Polsce, które niebawem pojawi się w Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha 1a. Z podobnego rozwiązania korzystają placówki w Chinach, czy europejskich szpitalach we Włoszech i w Wielkiej Brytanii. - Jest to niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, w dobie walki z koronawirusem. Posiadanie takiego urządzenia jest marzeniem wielu placówek, w których znajdują się, bądź będą znajdować się pacjenci z tym problemem - mówi Rektor WUM - prof. Mirosław Wielgoś.

- Rozwiązania tego typu jak zautomazowany proces dezynfekcji powierzchni szpitalnych, głównie sal chorych, bloków operacyjnych, korytarzy jest rozwiązaniem ultranowoczesnym, a na dzisiejsze czasy rozwiązaniem wręcz wymarzonym - powiedział Robert Tomasz Krawczyk – Dyrektor UCK WUM.

Jak działa maszyna?

Robot UVD skutecznie usuwa wszelkie patogeny poprzez niszczenie promieniami ultrafioletowymi ich struktury DNA, ograniczając w ten sposób rozprzestrzenianie się koronawirusów bez narażania personelu szpitala na ryzyko infekcji. Robot jest w pełni autonomiczny, po wstępnym zaprogramowaniu nie wymaga obsługi. Z jednej strony zapewnia skuteczną walkę z patogenami takimi jak koronawirusy czy bakterie, przyczyniając się do znacznego ograniczenia ryzyka infekcji. Z drugiej zaś ogranicza koszty dezynfekcji dzięki oszczędności czasu i kosztów pracy personelu. - Badania potwierdziły skuteczność dezynfekcji za pomocą promieniowania UVC o poziomie 99,99% w przypadku wirusów z grupy korona. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że te roboty mogą być już niedługo zaimplementowane w Polsce - zaznaczył Adam Centkowski, specjalista do spraw nowych technologii medycznych MED&CARE.

Takich robotów może być więcej

Obecnie tylko jeden szpital w Polsce będzie posiadał robota UVD. Jak zaznacza rektor WUM - prof. Mirosław Wielgoś, posiadanie takiego sprzętu znacznie ułatwia pracę personelu. - Mamy nadzieję, że nasze szpitale kliinczne wchodzące w skład UCK WUM również będą mogły poszczycić się posiadaniem takiego sprzętu - mówi rektor WUM. I zachęca wszelkich ewentualnych sponsorów, wszystkie instytucje i osoby, które mogłyby pomóc w nabyciu sprzętu, szczególnie do szpitali, które są dedykowane do walki z koronawirusem.

POLECAMY TEŻ:


Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto