Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Nowy rekord zakażeń w Warszawie. 178 w ciągu jednej doby. Od soboty wyjście z domu tylko w maseczce?

Redakcja
naszemiasto.pl/archiwum
Padł nowy rekord zakażeń w Warszawie. Według raportu opublikowanego przez stołeczny sanepid we wtorek 6 października, w ciągu poprzedniej doby przybyło 178 nowych zakażeń. To najwyższy wynik od początku pandemii. Można się spodziewać, że od soboty Warszawa trafi do żółtej strefy, co oznacza, że wyjście z domu będzie możliwe wyłącznie w maseczce. Dalsza część tekstu poniżej.

W Warszawie w ostatnich dniach obserwujemy bardzo duży wzrost zachorowań na COVID-19. Przez ostatni tydzień prawie każdego dnia przybywało ponad 100 zakażeń. Rekord padł we wtorek (6 października) - było to 178 nowych przypadków. Jak wynika z danych stołecznego sanepidu, od 29 września do 6 października w Warszawie potwierdzono 962 nowe przypadki koronawirusa.

Od soboty stolica Polski znajduje na liście powiatów i miast z alertem, czyli tych, które mogą trafić do stref z obostrzeniami. Oznacza to, że jeśli liczba zakażeń nie zacznie spadać, Warszawa znajdzie się w żółtej albo nawet i czerwonej strefie. Będzie wiązało się to z dodatkowymi obostrzeniami, przede wszystkim z noszeniem maseczek na otwartej przestrzeni.

Liczba nowych przypadków w Warszawie w ciągu ostatnich 8 dni:

  • 6 października - 178
  • 5 października - 61
  • 4 października - 113
  • 3 października - 101
  • 2 października - 121
  • 1 października - 122
  • 30 września - 148
  • 29 września - 118

Dlaczego Warszawa nie trafiła do żółtej strefy?

1 października wszystko wskazywało na to, że Warszawa zamiast na listę ostrzegawczą, trafi do strefy żółtej. Zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia, jeśli w danym powiecie odnotowano między 6 a 12 nowych zachorowań na 10 tysięcy, zostaje on objęty strefą żółtą (powyżej 12 - czerwona strefa). Ministerstwo wprowadza obostrzenia na podstawie analizy dynamiki wzrostów zakażeń z ostatnich 14 dni. Z wyliczeń wynikało, że w Warszawie od 17 do 30 września przybyło łącznie 1206 przypadków, co daje średnią 8,2 zachorowań na 10 tysięcy mieszkańców.

Wszystko wskazuje na to, że we wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń przeszkodził tzw. współczynnik korygujący. Przy przydzielaniu do strefy brane są pod uwagę również dane z ostatnich trzech dni. Jeśli liczba zakażeń w powiecie nie przekroczy 1,5 na 10 tys. mieszkańców, to powiat nie przechodzi do kolejnej strefy.

Teraz to się zmieni. Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że w powiatach, w których gęstość zaludnienia jest większa niż 1,5 tys. mieszkańców na kilometr kwadratowy, współczynnik referencyjny zostanie obniżony do 1 zakażenia na 10 tys. mieszkańców w ciągu trzech dni.

- Oznacza to, że dużym miastom będzie łatwiej wejść do kolejnej strefy – dodał Waldemar Kraska.

Od początku epidemii w Warszawie potwierdzono 5902, w tym blisko 1000 w ciągu ostatniego tygodnia. Zmarły 153 osób, a wyzdrowiało 1960. Liczba aktywnych przypadków w stolicy zbliża się do 4000. Kwarantanną domową objętych jest 1469 osób, izolacją domową 841, a nadzorem epidemiologicznym 207.

Sprawdź, jakie obostrzenia obowiązują w żółtej strefie:

W ostatnich dniach bardzo szybko rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Warszawie. Wszystko wskazuje na to, że stolica Polski trafi do żółtej strefy. Wiąże się to z dodatkowymi obostrzeniami. Co się zmieni? Jakich zasad trzeba będzie przestrzegać? Szczegóły na kolejnych stronach.

Szybki wzrost zakażeń koronawirusem w stolicy. Warszawa na l...

Zaczyna brakować miejsc w szpitalach

Radni Koalicji Obywatelskiej przekonują, że sytuacja jest dramatyczna. Tłumaczą, że z informacji uzyskanych od szpitali wynika, że "w szpitalach tzw. II stopnia brakuje łóżek dla pacjentów COVID-19". Miejsc ma brakować w Szpitalu Zakaźnym, MSWiA oraz na Szaserów. Tymi szpitalami zarządza wojewoda mazowiecki, dlatego radni zwrócili się do Konstantego Radziwiłła z prośbą o wyjaśnienia.

Według danych Sanepidu (z poniedziałku 5 października) Obecnie już zajętych jest aż 707 łóżek - to zapełnienie na poziomie 87%! Tylko wczoraj w szpitalach pojawiło się 86 nowych chorych z COVID-19. Jeśli pandemia będzie się rozprzestrzeniać w podobnym tempie to jeszcze w tym tygodniu zabraknie miejsc dla zakażonych w szpitalach na Mazowszu. Sytuacja jest alarmująca.

Tak wygląda walka z epidemią koronawirusa z perspektywy członka personelu medycznego jednoimiennego szpitala zakaźnego w Poznaniu. Przemysław Błaszkiewicz od kwietnia dokumentuje pracę załogi m.in. Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. 

Postanowił udostępnić nam swoje zdjęcia, by więcej osób mogło zobaczyć coś, czego nie dostrzega się będąc poza szpitalem.

Przejdź do następnego zdjęcia ----->

Tak wygląda walka z koronawirusem. Pielęgniarz fotografuje c...

Wybory Miss BUM BUM Polska, Warszawa 2017

Wybory Miss BUM BUM Polska. Panie zaprezentowały zgrabne i k...

Lewandowski wprowadził się do Złotej 44. „Spełniliśmy jego oczekiwania” [ZDJĘCIA]

Robert Lewandowski wprowadził się do nowego lokum w Warszawi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto