Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Ile dni trwa kwarantanna pracownika? Co zrobić, żeby ją skrócić?

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Engin Akyurt/ Unsplash.com
Krzywa zachorowań na koronawirusa w najbliższej przyszłości będzie rosnąć, jak przewidują m.in. Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny. W związku z tym musimy być przygotowani na większą liczbę pracowników skierowanych przez lekarzy POZ na kwarantannę – ocenia Wojciech Koper, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy. Zapytaliśmy eksperta, co powinni wiedzieć pracownicy poddani izolacji domowej.

Rozmowa z Wojciechem Koprem, Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym w Bydgoszczy

Ile dni trwa kwarantanna pracownika, jeśli ktoś w firmie ma koronawirusa, a ile dni, jeśli wróci się z zagranicy?
Kwarantanna jest nakładana na osoby, które miały styczność ze źródłem zakażenia, np. kontakt z osobą zakażoną. Izolacji domowej podlegają również osoby, które wróciły z zagranicy i przekroczyły granicę zewnętrzną UE.

W przypadku osób z kontaktu z osobą z rozpoznanym zakażeniem, kwarantanna wynosi 10 dni, licząc od dnia następującego po dniu styczności ze źródłem zakażenia. Taka sama długość odosobnienia obowiązuje po przekroczeniu granicy. W tym przypadku kwarantannę odbywa się z osobami zamieszkującymi wspólnie. Pamiętajmy jednak, że w uzasadnionych przypadkach Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny może zdecydować o skróceniu kwarantanny.

Ile dni trwa kwarantanna, jeśli członek rodziny zamieszkujący to samo gospodarstwo domowe ma podejrzenie koronawirusa?
10-dniowa kwarantanna dla wszystkich domowników (w tym członków rodziny) kończy się w tym samym dniu.

Czy można skrócić okres kwarantanny, robiąc testy na koronawirusa?
Jeśli w trakcie kwarantanny, minimum w 7. dobie, zrobiono test na koronawirusa, a wynik jest negatywny, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny może wcześniej zwolnić taką osobę z kwarantanny.

Jakie testy trzeba zrobić i kto za nie płaci?
Jeśli osoba została skierowana na kwarantannę przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub przez lekarza POZ, wówczas testy na obecność koronawirusa są bezpłatne. Ich wykonanie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli nie mamy takiego skierowania, pokrywamy 100% ceny. Jeśli decydujemy się na test, należy wybierać tylko te wykonane metodą RT-PCR. Ważne, by wykonać taki wymaz w odpowiednim czasie po kontakcie z osobą zakażoną (minimum 7. doba).

Czy pracownik na kwarantannie bez objawów koronawirusa może pracować?
Jeśli osoby poddane kwarantannie zawnioskują do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o świadczenie chorobowe, potraktowane będą jako osoby niezdolne do pracy. W takim przypadku nie powinny świadczyć pracy, również w formie zdalnej. Świadczenie pracy i pobierane chorobowego wzajemnie się wykluczają.

Czy kwarantanna jest obowiązkowa, jeżeli ktoś w pracy ma koronawirusa? Kto o tym decyduje?
W razie wykrycia ogniska koronawirusa w zakładzie pracy odpowiednia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna prowadzi dochodzenie epidemiologiczne. W trakcie jego trwania zapadają decyzje wydane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o konieczności odbycia kwarantanny, która jest obowiązkowa.

Ile zarabia się na kwarantannie i kto wypłaca zasiłek?
Wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy dla osoby przebywającej na kwarantannie (80% wynagrodzenia, przyp. red.) są traktowane tak jak podczas choroby. Część wypłaca pracodawca, a część Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W mojej ocenie samo wydanie decyzji o konieczności odbycia kwarantanny jest jednoznaczne z tym, że osoba skierowana na kwarantannę zostaje uznana za niezdolną do pracy. Tylko w szczególnych przypadkach takie osoby mogą pracować zdalnie.

Co jeszcze pracownik powinien wiedzieć o kwarantannie?
Pamiętajmy, że w trakcie kwarantanny nie możemy zmienić miejsca pobytu. Za złamanie tego zakazu grozi grzywna do 30 tys. zł. Policjanci będą sprawdzać, czy przestrzegamy zasad izolacji domowej. Współpracujmy z nimi.
Pod żadnym pozorem nie należy wychodzić z domu, nie wolno też nikogo przyjmować. Powinno się monitorować swój stan zdrowia, regularnie mierzyć temperaturę, zwracać większą uwagę na swoje samopoczucie. Mogą wystąpić problemy z oddychaniem, bóle mięśni, kaszel, zaburzenia powonienia bądź smaku lub inne, niepokojące objawy. Pracownik, który ma jakiekolwiek wątpliwości, powinien zasięgnąć teleporady medycznej. W przypadku jakichkolwiek problemów należy zadzwonić na numer alarmowy.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce. Ile dni trwa kwarantanna pracownika? Co zrobić, żeby ją skrócić? - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto