Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce: Zakaz wywozu leków. Lista obejmuje ponad 1300 pozycji. Jakich leków nie można zabierać za granicę?

Redakcja
Lista leków objętych zakazem wywozu z Polski
Lista leków objętych zakazem wywozu z Polski Ministerstwo Zdrowia
Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło od piątku 6 marca zakaz wywozu za granicę wszelkich leków, które mogą być przydatne w walce z koronawirusem. Chodzi o środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, np. Apap czy Ibuprom. Zakazem wywozu objęte są także wyroby medyczne m.in. maseczki ochronne i igły.

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zakaz wywozu z Polski jakichkolwiek leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych.

Zakaz obejmuje również wyroby medyczne i środki sanitarne takie jak maseczki, igły czy ochraniacze na obuwie.

Na liście jest ponad 1300 pozycji. Listę leków znajdziecie w galerii.

Lista leków objętych zakazem wywozu z Polski

Koronawirus w Polsce: Zakaz wywozu leków. Lista obejmuje pon...

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zakazem nie są objęte leki i środki stosowane na własny użytek. Zakaz dotyczy przede wszystkim firm.

PEŁNA LISTA LEKÓW OBJĘTYCH ZAKAZEM WYWOZU Z POLSKI

Resort zdrowia przekonuje, że na zakazie nie ucierpią polscy przedsiębiorcy. - Trudno mi sobie wyobrazić, przy takim popycie jaki teraz mamy na takie artykuły, żeby Polska była złym miejscem do tego, żeby je sprzedawać - tłumaczył w piątek w TOK FM wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Jego zdaniem, "każdy przedsiębiorca, który prowadzi taką działalność może sobie na tym rozsądnie teraz zarobić".

W mieście Wuhan w Chinach odnotowano serię zachorowań wywołanych koronawirusem 2019-nCoV. Podobne przypadki miały miejsce także w innych krajach, dlatego MSZ ostrzega przed wyjazdami na Malediwy. 

W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa oraz brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom.

Niebezpieczne kraje 2020. Nie tylko do Chin. MSZ ostrzega, g...

Cieszyński wyjaśniał, że ministerstwo skorzystało z przepisów, które już funkcjonowały w polskim prawie, a które dotyczyły walki z mafiami lekowymi. - Walki z tym, że leki, które były w Polsce znacznie tańsze niż np. w Niemczech, po prostu z Polski wyjeżdżały. Ktoś dla zarobku, dla zysku te leki wywoził, co skutkowało brakiem dostępu dla polskich pacjentów. (...) Teraz tym samym mechanizmem, który dobrze się sprawdził we wcześniejszej sytuacji, obejmujemy też te środki, które mogą się przydać do walki z koronawirusem - tłumaczył w TOK FM.

W ostatnich tygodniach ceny maseczek ochronnych, które tylko częściowo chronią przed wirusami, poszybowały w górę. W sklepach i aptekach brakuje środków do dezynfekcji rąk, a nawet mydeł w płynie.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto