Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Warszawie. Ratusz tłumaczy się ze zmian w rozkładach jazdy. "Mamy problemy z obsadą kadrową"

Redakcja
naszemiasto.pl/ARCHIWUM
Koronawirus w Warszawie. Od poniedziałku 23 marca pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego kursują według sobotniego rozkładu. Stołeczny ratusz zredukował liczbę kursów z uwagi na sytuację epidemiologiczną. Środki miejskiej komunikacji były względnie puste, dopóki funkcjonował jeszcze tradycyjny rozkład. Zmiany spowodowały, że na niektórych liniach gromadził się tłum pasażerów. Dziś wiceprezydent Warszawy wyjawił, że cięcia kursów są konieczne, ponieważ miasto boryka się z brakami kadrowymi wśród motorniczych, maszynistów i kierowców. Bez interwencji i zmniejszenia liczby pojazdów, najgorszy scenariusz przewidywał, że komunikacja mogłaby mieć w ogóle problem z funkcjonowaniem.

Warszawa. Koronawirus a zmiany w komunikacji

W poniedziałek, tj. pierwszego dnia odkąd w środkach komunikacji publicznej zaczął obowiązywać rozkład weekendowy, warszawskie media obiegła fotografia zatłoczonego autobusu. Mieszkańcy na własnej skórze odczuli efekt wprowadzonych zmian. W pojazdach na najpopularniejszych trasach gromadziło się wielu pasażerów, co uniemożliwiało zachowanie bezpiecznego 1,5-metrowego odstępu. Najgorzej było w godzinach szczytu, kiedy warszawiacy wyjeżdżali do zakładów pracy lub wracali do domów.

W sieci zawrzało. Internauci nie zostawili suchej nitki na stołecznych urzędnikach, a decyzja o zawieszeniu kursów komunikacji miejskiej w trakcie epidemii spotkała się z ogromną krytyką. "Taki tłok to duże zagrożenie dla zdrowia i życia", "No to widać jak Pan Trzaskowski dba o bezpieczeństwo mieszkańców", "To narażanie mieszkańców na zarażenie koronawirusem" - pisali nasi czytelnicy. W mediach społecznościowych znalazła się cała masa tego rodzaju komentarzy.

Ratusz odpowiada

Pierwotna linia obrony warszawskiego ratusza była taka, że sytuacja jest stale monitorowana, a na bieżąco przeprowadzane są kolejne analizy mające na celu usprawnienie komunikacji. Na najbardziej zatłoczonych liniach miały pojawiać się dodatkowe kursy. - Na 20 węzłach przesiadkowych mamy obserwatorów. Na bieżąco monitorujemy sytuację. Pierwsze korekty: od dzisiaj linia 707 - zostały wprowadzone autobusy przegubowe. Od jutra, linie 500 i 190 będą jeździły we wcześniejszym szczycie porannym, tj. przed godz. 6.00 - informowała rzecznik miasta stołecznego Warszawy.

Dziś wiceprezydent miasta Robert Soszyński wyjawił, że cięcia w komunikacji to konieczność. - Mamy problemy z obsadą kadrową - przyznał podczas konferencji prasowej. - To jest główny oraz jedyny powód - mówił Soszyński.

- Musimy oszczędnie gospodarować zasobami ludzkimi. Cały czas monitorujemy sytuację w środkach transportu miejskiego i wszędzie tam, gdzie skala pasażerów zwiększa się powyżej 30-40%, natychmiast wysyłane są dodatkowe pojazdy - tłumaczył wiceprezydent.

Wiesław Witek - dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego - przedstawił liczby i wyniki analiz, na podstawie których podjęto decyzję o redukcji.

Z relacji Witka wynika, że w poniedziałek (w porannym szczycie) na ulice miasta wyjechało dokładnie 440 mniej autobusów i 140 mniej tramwajów niż zazwyczaj. Dyrektor przyznaje, iż jest to spowodowane absencją chorobową pracowników spółek transportowych.

Od 16 marca w Miejskich Zakładach Autobusowych brakuje w sumie 30 brygad, w Tramwajach Warszawskich - 20 brygad. Dyrektor ZTM przypomina, że wielu pracowników korzysta teraz z prawa do opieki nad dzieckiem wynikającego ze specustawy koronawirusowej.

Według prowadzonej przez ZTM analizy, przez pierwsze dni epidemii w Polsce, liczba pasażerów komunikacji w Warszawie malała. W poprzedni poniedziałek było ich o 70% mniej, zaś we wtorek i środę było to już 75%. Te wyniki również były podstawą do wprowadzenia - jak mówi Witek "bardziej oszczędnego" - rozkładu jazdy.

Dodatkowe linie

Do sobotniego rozkładu jazdy ZTM dołożył 10 linii, które zwykle nie kursują w weekendy oraz 30 linii specjalnych, które wzmocniono określoną ilością autobusów.

Cały czas sprawdzamy też poszczególne linie i liczbę pasażerów - tam gdzie jest to potrzebne uzupełniamy tabor, tak aby pasażerowie czuli się bezpiecznie - zapewnia Miasto Stołeczne Warszawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto