Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Warszawie. Ważna informacja dla pracujących w domach. Policja radzi, jak zbudować bezpieczną "cybertwierdzę"

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
"Zamień swój dom w bezpieczną cybertwierdzę" - zachęca policyjne Biuro do Walki z Cyberprzestępczością. W ramach akcji #zostanwdomu - a co za tym idzie - aktywnego korzystania z internetu, funkcjonariusze przypominają o zasadach bezpieczeństwa w sieci i nowych metodach oszustów. Mundurowi walczą też z fake newsami, a przedstawione przez nich rady powinny przyswoić wszystkie osoby delegowane do pracy zdalnej przy komputerze. Szczegóły w artykule poniżej.

Bądź czujny

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością KGP we współpracy z NASK (Naukową i Akademicką Siecią Komputerową) oraz Europolem przypominają o najważniejszych zasadach cyberbezpieczeństwa.

Ograniczone zaufanie, ostrożność, dokładna weryfikacja wiadomości - tylko to pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji. W dobie pandemii oszuści pozostają bezwzględni. W sieci możemy natrafić na nieprawdziwe informacje, np. o epidemii koronawirusa. Policjanci przypominają, aby nie udostępniać i nie powielać wiadomości, które nie bazują na oficjalnych, rządowych źródłach. - W ten sposób zatrzymasz rozprzestrzenianie się fake newsów - radzi Komenda Główna Policji.

Nie przekazuj spontanicznie darowizn na cele charytatywne i apele o pomoc (np. na leczenie osoby zarażonej COVID-19), zawsze weryfikuj wiarygodność organizacji, nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości (szczególnie oferty „cudownych” leków, szczepionek itp.) - ostrzega Biuro do Walki z Cyberprzestępczością.

Zdalne zakupy - jak bezpiecznie kupować w sieci?

Z uwagi na sytuację epidemiczną, wielu zakupów staramy się dokonywać w e-sklepach. Również przy tego rodzaju transakcjach musimy pamiętać o środkach bezpieczeństwa i zwyczajnie nie dać się oszukać.

Policja przypomina, aby korzystać z usług wyłącznie sprawdzonych dostawców i zawsze weryfikować ich wiarygodność. - Nie daj się ponieść emocjom, jeśli jakaś oferta brzmi zbyt pięknie, to prawdopodobnie nie jest prawdziwa - przypomina KGP. Ponadto warto używać kart płatniczych - te pozwalają ograniczyć ewentualne straty. Transakcje dokonywane kartami kredytowymi są ubezpieczone. Służby radzą, aby na bieżąco monitorować stan swojego konta. W ten sposób bedziemy mogli łatwo ujawnić wszelkie nieprawidłowości i podejrzane operacje.

Dzieci w sieci

#Zostanwdomu to czas, kiedy dzieci szczególnie dużo czasu spędzą przed komputerem - zauważają policjanci. Aby nadzorować to, co robią najmłodsi oraz ograniczyć czas, jaki pożytkują na korzystanie z internetu:

  • korzystaj z programów do kontroli rodzicielskiej
  • zmień hasło fabryczne routera
  • aktualizuj oprogramowanie systemowe i antywirusowe
  • rozmawiaj z dzieckiem o niebezpieczeństwach grożących w sieci
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto