Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus, Warszawa. Kościoły świecą pustkami. Parafie rezygnują z publicznych mszy świętych

Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Koronawirus, Warszawa. Szalejąca na świecie pandemia sprawiła, że nasze życie wygląda obecnie zupełnie inaczej. Zamknięte są restauracje, kina, odwołane zostały wszystkie imprezy masowe. Rząd zakazał wszelkich zgromadzeń powyżej 50 osób. Obostrzenia te uderzyły także w duchową część życia wielu osób. Szczegóły w artykule poniżej.

Warszawskie parafie na swoich stronach internetowych informują, że w obliczu pandemii koronawirusa uczestnictwo w niedzielnej mszy świętej jest nieobowiązkowe. "Można w niej uczestniczyć poprzez media. Warto pozostać w domu" - czytamy na stronie parafii im. św. Ojca Pio na Ursynowie.

To, że koronawirus skutecznie wystraszył ludzi i zniechęcił do wizyty w kościołach widać na przykładzie parafii św. Jacka przy ul. Freta 10. Kościół ten jest bardzo popularny, praktycznie zawsze można tam znaleźć modlących się wiernych. Nawet wtedy gdy nie jest odprawiana żadna msza święta czy inne nabożeństwo.

Niedziela - rezygnujemy z publicznego sprawowania Eucharystii, natomiast msze św. będziemy sprawować bez udziału wiernych w klasztornej kaplicy według złożonych intencji. Zapewniamy o naszej stałej modlitwie jednocześnie zachęcając do praktykowania Komunii Pragnienia oraz innych dostępnych form pobożności (np. rozważenie Słowa Bożego z danego dnia lub różaniec), tak aby dzień święty uświęcić. Kościół będzie otwarty w ciągu dnia w godz. 8:00 – 19:00.

Dni powszednie - rezygnujemy z publicznego sprawowania Eucharystii o godz. 12:00 (dotyczy także nabożeństwa o 11:30) oraz 18:00, natomiast msze św. będziemy sprawować bez udziału wiernych w klasztornej kaplicy według złożonych intencji. Sprawujemy poranne msze święte z udziałem wiernych o godz. 7:00 i 8:15, przy czym obowiązani jesteśmy respektować zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Kościół będzie otwarty w ciągu dnia do godz. 19:00.

Takie komunikaty można znaleźć na stronie internetowej parafii oraz w samym kościele. to pokazuje, że Kościół zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i na poważnie traktuje odgórne zalecenia.

Transmisja mszy online

Kościół w Polsce wychodzi naprzeciw duchowym potrzebom Polaków i dostosował się do zaistniałej sytuacji. Dlatego też Archidiecezja Warszawska wprowadziła codzienne transmisje wieczornej mszy świętej oraz różańca. Nabożeństwa są streamowane w internecie. Kazania można oglądać od poniedziałku 16 marca. Transmisje można śledzić zarówno na oficjalnej stronie archwwa.pl jak i na archidiecezjalnym kanale YouTube. - Jeszcze nigdy Kościół nie był tak obecny w internecie, jak teraz Jeszcze nigdy nie przekonaliśmy się, jak dalece nic nie jest w stanie zastąpić prawdziwej, realnej Eucharystii i naszej na niej obecności. Kościół - to nigdy nie będzie e-Kościół - komentuje ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto