Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus, Warszawa. Rośnie liczba pasażerów w komunikacji miejskiej. Trzaskowski apeluje o zmiany w obostrzeniach

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Koronawirus, Warszawa. Rośnie liczba pasażerów w komunikacji miejskiej
Koronawirus, Warszawa. Rośnie liczba pasażerów w komunikacji miejskiej Szymon Starnawski
Koronawirus, Warszawa. Częściowe zniesienie ograniczeń związanych z koronawirusem przełożyło się na większą ilość osób korzystających z publicznego transportu miejskiego. Prezydent stolicy i Unia Metropolii Polskich apelują do rządu o zmianę limitu pojemności w autobusach, tramwajach i w metrze. Szczegóły w tekście poniżej.

Przybywa pasażerów w komunikacji

Rząd podjął decyzję o częściowym zniesieniu ograniczeń związanych z koronawirusem. W związku z tym warszawiacy wracają do komunikacji miejskiej. Stopniowo rośnie liczba osób w autobusach, tramwajach i metrze. - Codziennie obserwujemy 2-procentowy wzrost liczby pasażerów w komunikacji miejskiej, podczas gdy cały tabor jest na ulicach Warszawy. Rząd musi dostosowywać rozporządzenia - powiedział na czwartkowej (23.04.20) konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Z kolei Anna Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego zwraca uwagę na wzrost liczby podróżujących metrem. - Na obu liniach odnotowujemy wzrost liczby pasażerów (środa do środy): na M1 o ponad 16%, na M2 – ponad 12%- mówi rzecznik prasowy MW na łamach portalu www.transport-publiczny.pl. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, w pojazdach komunikacji miejskiej może przebywać jednocześnie tylu pasażerów, ilu w sumie zajęłoby połowę miejsc siedzących w danym pojeździe.

Ile osób może wsiąść do jednego autobusu w Warszawie?

  • W 18-metrowym autobusie przegubowym (w zależności od typu) znajdziemy około 40-45 miejsc siedzących. Oznacza to, że od 25 marca na pokładzie jednego autobusu może przebywać max. 20-22 pasażerów.
  • Podobnie wygląda to w przypadku tramwajów. W najpopularniejszych, niskopodłogowych wagonach PESA Swing znajdziemy 40 miejsc siedzących, czyli od 25 marca jednym tramwajem będzie mogło podróżować max. 20 pasażerów.
  • Jeśli chodzi o pociągi metra - w składzie złożonego z najstarszego typu wagonów jest 256 miejsc siedzących. Jednym takim pociągiem będzie mogło więc podróżować max. 128 pasażerów. Ta liczba będzie zbliżona we wszystkich typach pociągów.

Unia Metropolii Polskich apeluje o zmianę

22 kwietnia 2020 r. Unia Metropolii Polskich wystąpiła do Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia o zmianę przepisów w tej kwestii poprzez wprowadzenie w pojazdach transportu publicznego (wszystkich trakcji) jednakowych obostrzeń co do liczby (50% miejsc ogółem) pasażerów w pojazdach. Takich jakie obowiązują w autobusach lub pociągach dalekobieżnych. - Obowiązujący stan prawny spowoduje problemy z realizacją wytycznych, nałożonych przez Ministra Zdrowia, związanych z ograniczaniem dostępności miejsc w środkach transportu publicznego do połowy liczby miejsc siedzących w pojeździe - pisze Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich. I dodaje, że jeśli nie dojdzie do zmian, mieszkańcy będą stali na przystankach w dużej liczbie, w oczekiwaniu na kolejne środki transportu publicznego, co zniweczy apele o nie gromadzenie się osób w jednym miejscu. Może również skutkować coraz częstszymi przypadkami odmów kierowania pojazdem komunikacji miejskiej przez kierowców i motorniczych.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto