Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus, Warszawa. Straż miejska ma pełne ręce roboty

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
W czasie walki z koronawirusem i starań, by ten jak najmniej się rozprzestrzeniał, wszelkie służby mają pełne ręce roboty. Przede wszystkim oczywiście lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Ale także służby mundurowe mają bardzo dużo pracy. Jak wygląda funkcjonowanie straży miejskiej w okresie pandemii?

Mniejsza liczba zgłoszeń
Straż miejska zapewnia, że w czasie pandemii koronawirusa pracuje normalnie. - Działamy w sposób niezakłócony. Cały czas pełnimy służebną rolę wobec mieszkańców stolicy i osób przebywających w Warszawie. Strażnicy wyjeżdżają w rejony służbowe w patrolach dwuosobowych i realizują szereg zadań przydzielanych podczas odpraw służbowych. Wykonują także interwencje związane ze zgłoszeniami mieszkańców - dowiedzieliśmy się w referacie prasowym straży miejskiej.

Można odnieść wrażenie, że warszawiacy zdają sobie sprawę z tego, że obecnie policja czy straż miejska nie mogą zajmować się błahymi sprawami i znacznie ograniczyli liczbę telefonów do funkcjonariuszy. - Zauważyliśmy, że liczba tych zgłoszeń spadła. Widzimy, że mieszkańcy zgłaszają do straży miejskiej sprawy, co do których nasza interwencja jest niezbędna ze względu na szeroko rozumiany ład i porządek publiczny lub bezpieczeństwo, a przede wszystkim te dotyczące ratowania życia i zdrowia - informuje nas straż miejska.

Wymarłe ulice Warszawy. Ten film wywołuje ciarki. "Mogłem z łatwością słuchać ptaków, stojąc przy rondzie ONZ"

Wymarłe ulice Warszawy. Ten film wywołuje ciarki. "Mogłem z ...

Szukają zgromadzeń

Obecnie zakazane są wszelkie zgromadzenia powyżej 50 osób. Jednym z obowiązków strażników miejskich jest wyszukiwanie takich zjawisk. - W obecnym czasie strażnicy mają zachować szczególną ostrożność podczas podejmowanych interwencji. Wzmożono intensywność kontroli miejsc, w których może dochodzić do gromadzenia się dużej liczby osób. Skupiamy się także na kontrolach parków, skwerów, placów zabaw i innych miejsc, w których może gromadzić się młodzież. Prowadzimy szerokie działania prewencyjne, informujemy grupy osób o zagrożeniach wynikających z panującą epidemią i polecamy, aby te osoby rozchodziły się do domów - zapewnia straż miejska.

Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji.15 marca straż miejska interweniowała na zamkniętym bazarze Olimpia przy ul. Górczewskiej. Okazało się bowiem, że handlarze rozstawili tam kilkanaście stoisk i nie zważając na zagrożenie koronawirusem sprzedawali swoje towary. Dużą nieodpowiedzialności wykazali się także klienci, którzy tłumnie zgromadzili się w okolicach bazaru. Straż miejska nakazała likwidację stoisk handlowych i natychmiastowe rozejście się.

Pomagają najbardziej potrzebującym
Obecna sytuacja jest trudna dla wszystkich. Są jednak osoby, które szczególnie potrzebują troski i pomocy. Wśród tych osób są np. bezdomni. Funkcjonariusze o nich nie zapominają. We wtorek 17 marca strażnicy miejscy odwiedzili miejsce, w którym często takie osoby przebywają. Dzień wcześniej jeden z mężczyzn skontaktował się ze strażą miejską z prośbą o dostarczenie mu jedzenia. On sam porusza się o kulach i wyprawa do sklepu to dla niego wielkie wyzwanie. Strażnicy przywieźli mężczyźnie paczkę z Caritasu, a dodatkowo kupili mu trochę jedzenia za własne pieniądze. Funkcjonariusze podczas tej interwencji pouczyli także bezdomne osoby, jak powinni zachowywać w czasie pandemii koronawirusa.

Straż miejska zapewnia, że nikt nie zostanie bez pomocy. - Każda osoba, która zadzwoni do straży w sprawie związanej z koronawirusem, otrzyma odpowiedź dotyczącą zasad bezpieczeństwa. Zostanie także poinformowana o specjalistycznych punktach, w których może otrzymać pomoc bezpośrednią. Wszystko zależy od sprawy, z jaką ta osoba do nas się zwróci. Informacji udzielą także strażnicy patrolujący teren miasta - zapewniła nas straż miejska.

Najpierw zadzwoń lub napisz
Obecnie wiele służb i instytucji prosi, żeby przed pojawieniem się w placówce zadzwonić i przedstawić swoją sprawę. Dzięki temu wiele kwestii może udać się załatwić na odległość i tym samym ograniczyć liczbę kontaktów twarzą w twarz do niezbędnego minimum. Straż miejska nie jest tu wyjątkiem.

[...] mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy, a także osób czasowo przebywających w stolicy, Straż Miejska m.st. Warszawy zaleca ograniczenie lub zaniechanie osobistych wizyt w poszczególnych oddziałach terenowych straży miejskiej. Dotyczy to wizyt związanych z potrzebą powiadomienia o zdarzeniu, składania pism, innych spraw niewymagających nagłych interwencji.

Straż miejska apeluje do wszystkich o rozwagę i korzystanie z adresów mailowych lub telefonu alarmowego 986. Wszelkie zgłoszenia można też zgłaszać za pomocą profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego e-PUAP na adres urzędu: Straż Miejska m.st. Warszawy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto