MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kościerzyna. 610. rocznica wzmianki o mieście Kościerzyna

MACIEJ WAJER [email protected]
Konferencja naukowa na temat Kościerzyny spotkała się z dużym zainteresowaniem.
Konferencja naukowa na temat Kościerzyny spotkała się z dużym zainteresowaniem.
Konkurs historyczny oraz konferencja naukowa - to wszystko towarzyszyło obchodom 610. rocznicy pierwszej wzmianki o Kościerzynie. Podczas konferencji wręczono także nagrody laureatom konkursu dotyczącego historii miasta.

Konkurs historyczny oraz konferencja naukowa - to wszystko towarzyszyło obchodom 610. rocznicy pierwszej wzmianki o Kościerzynie. Podczas konferencji wręczono także nagrody laureatom konkursu dotyczącego historii miasta.
Jubileusz stał się okazją do zorganizowania kilku ciekawych imprez w Kościerzynie. Jedną z nich był konkurs o tematyce historycznej, który został rozegrany w dwóch kategoriach.

W pierwszej, jego uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat: "Królowie, książęta, burmistrzowie - wybitni ludzie w dziejach średniowiecznej Kościerzyny XII-XV w". Natomiast w przypadku drugiej, musieli się popisać znajomością tematu "Costerina-Bern-Kościerzyna. Średniowieczne dzieje Kościerzyny". W pierwszej kategorii palma zwycięstwa przypadła Justynie Gawin z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie, natomiast w drugiej zwycięstwo odnotowała Edyta Stark z Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie.
- Jeśli chodzi o podsumowanie konkursu, to muszę przyznać, że cieszył się on dużym zainteresowaniem - powiedział nam Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. - Świadczy o tym liczba uczestników, których było prawie 200. Warto podkreślić, że wiedza finalistów wybiegała poza znajomość dziejów Kościerzyny, ponieważ obejmowała również historię Pomorza. Co ciekawe, uczestnicy zgodnie potwierdzili opinię, że taki konkurs powinien być zorganizowany także w roku przyszłym.
Niezwykle ciekawym wydarzeniem, zorganizowanym z okazji urodzin miasta, była konferencja naukowa "Sześć wieków Kościerzyny", która została przygotowana przez Muzeum Ziemi Kościerskiej, Centrum Kultury Kaszubskiej "Strzelnica" oraz Biuro Obsługi Placówek Oświatowych. W czasie jej trwania swoje wykłady wygłosili prof. Edward Breza, prof. Andrzej Groth, Bogusław Breza, Krzysztof Jażdżewski oraz dr Jerzy Knyba. Prof. Andrzej Groth przybliżył uczestnikom konferencji historię ludności Kościerzyny w okresie 1772-1805.
- W wyniku rozbiorów Kościerzyna znalazła się w zaborze pruskim - powiedział prof. Groth. - Warto podkreślić, że w tym okresie była miastem bardzo małym, w którym dominowała zabudowa drewniana. Jeśli chodzi o ludność, to w roku 1772 mieszkało tutaj 500 osób, natomiast na koniec omawianego okresu, czyli w roku 1805 było już 965 mieszkańców. W tym czasie, cechą charakterystyczną miasta, była wysoka umieralność, szczególnie dzieci. Około 50 proc. dzieci w wieku od 1 roku do 10 lat umierało.
Niezwykle ciekawym punktem konferencji był wykład Bogusława Brezy na temat stosunków polsko-niemieckich w okresie międzywojennym. Temat niezwykle aktualny w ujęciu niemieckich roszczeń wobec władz polskich dotyczących majątków znajdujących się na terytorium Polski. Bogusław Breza pokazał, jak skomplikowana była sytuacja zarówno Polaków jak i Niemców w momencie kształtowanie się nowej Rzeczpospolitej.
- W roku 1920 zarówno Polacy i Niemcy stanęli przed bardzo trudnym wyborem - zaznaczył Bogusław Breza. - Musieli wybrać gdzie chcą mieszkać, czy w Polsce, czy w Niemczech. Okazało się bowiem, że np. Niemiec, który przez wiele tam mieszkał w Kościerzynie musiał podjąć decyzję czy w niej zostaje, czy też wyjeżdża do Niemiec lub do Wolnego Miasta Gdańska. To były naprawdę trudne wybory. To było tzw. prawo opcji. Niemniej w wielu rejonach Pomorza, Niemcy i Polacy żyli ze sobą w bardzo dobrych stosunkach.
Uczestnicy konferencji, wśród których dominowali nauczyciele historii, podkreślili, że takie konferencje powinny być organizowane częściej, przynajmniej raz w roku. Warto na koniec nadmienić, że Muzeum Ziemi Kościerskiej w ramach jubileuszu planuje jeszcze zorganizować wystawy dotyczące historii kościerskiego kolejnictwa oraz na temat działalności Aleksandra Majkowskiego.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto