Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół Wszystkich Świętych będzie ekologiczny. Remont za ponad 3 miliony zmniejszy emisję CO2

Joanna Postrzednik
Kościół Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim będzie zużywać mniej energii na ogrzewanie i ograniczy emisję CO2. Rozpoczyna się remont termoizolacyjny za ponad 3,3 miliony złotych.
Kościół Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim będzie zużywać mniej energii na ogrzewanie i ograniczy emisję CO2. Rozpoczyna się remont termoizolacyjny za ponad 3,3 miliony złotych. Szymon Starnawski / archiwum
Kościół Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim będzie zużywać mniej energii na ogrzewanie i ograniczy emisję CO2. Rozpoczyna się remont termoizolacyjny za ponad 3 miliony złotych. Dalsza część artykułu poniżej.

Remont kościoła Wszystkich Świętych

Rozpoczyna się termomodernizacja jednej z największych świątyń w Warszawie - kościoła Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim. Remont pochłonie 3 684 213 zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pokryje 90% tej sumy. Głównym celem prac jest zmniejszenie zużycia energii i tym samym obniżenie wydatków na ogrzewanie kościoła. W zmodernizowanym budynku parafii będzie stałe ciepło – niezależnie od pory dnia i chłodnej aury na zewnątrz. W czasie remontu zostaną również przeprowadzone prace konserwatorskie. Jak powiedział Proboszcz Parafii ks. dr Piotr Waleńdzik - dzisiaj wszyscy przechodzą na źródła energooszczędne i my też chcemy zużywać mniej energii. To będzie generować mniejsze koszty dla parafii, a i dla środowiska okaże się przyjazne.

Ogrzewanie z lat 60.

W planie jest modernizacja instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła minimum 67% oraz wymiana systemu grzewczego, który jest z lat 60. ubiegłego wieku (wewnętrznej instalacji c.o., węzła ciepłowniczego, wykonanie przyłącza do nowego węzła ciepła oraz wykonanie instalacji elektrycznej do nowego węzła). Prace mają także objąć ocieplenie stropów wełną mineralną. Ponadto odnowione zostaną punkty oświetlenia zabudowanego, których w sumie jest ponad tysiąc. Wszystkie prace mają na celu zmniejszenie zużycia energii o 1852,48 GJ na rok i ograniczenie emisji CO2 o 211,09 ton na rok.

Projekt termomodernizacji wpisuje się w działania, które mają na celu przywrócenie jego przedwojennego stanu. Można bowiem powiedzieć, że po II wojnie światowej nie został odbudowany do końca, wiele rzeczy było zrobionych w latach 50. i 60. dość pośpiesznie, także z powodu braku pieniędzy.

Ponad 12 milionów na remonty kościołów

Podobne prace zostaną przeprowadzone również w trzech innych kościołach: Sanktuarium Kalwaryjskiego pw. Św. Mikołaja w Wielu, Wszystkich Świętych w Brusach oraz budynków należących do Archidiecezji Wrocławskiej na słynnym Ostrowie Tumskim – najstarszej części Wrocławia. W sumie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał prawie 12 mln zł na termoizolację parafii.

Jeden z największych kościołów w stolicy

Świątynia pw. Wszystkich Świętych jest jedną z trzech największych w Warszawie (obok bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego na Pradze i Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie). W jej wnętrzu znajdują się relikwie św. Jana Pawła II. Kościół Wszystkich Świętych umiejscowiony na placu Grzybowskim w Warszawie zaczęto budować w 1861 r. według projektu architekta Henryka Marconiego. W czasie wojny obronnej w 1939 r. świątynia została uszkodzona, jednak najbardziej ucierpiała podczas walk Powstania Warszawskiego i niemieckich ostrzałów artyleryjskich.


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto