Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół z XIX wieku coraz bliżej odrestaurowania. Przetrwał zniszczenie getta. Zobaczcie historyczne i nowe zdjęcia tego miejsca

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Kościół po II wojnie światowej, pomiędzy 1946 a 1948 rokiem
Kościół po II wojnie światowej, pomiędzy 1946 a 1948 rokiem Narodowe Archiwum Cyfrowe
Na początku sierpnia Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków poinformowało o kolejnych etapach remontu jednego z niewielu kościołów, który przetrwał palenie getta i zniszczenia Warszawy w czasie II wojny światowej. Coraz bliżej zakończenia konserwacji kościoła św. Karola Boromeusza.

Świątynia mieści się na ulicy Chłodnej, po utworzeniu w Warszawie getta, znalazła się za murami oddzielającymi teren od reszty miasta. Jeszcze przed wojną Chłodna była ulicą ruchliwą. Przy ulicy działały liczne niewielkie fabryczki i wytwórnie, prowadzony był drobny handel uliczny. Przy ulicy działało też kino oraz kinoteatr z salą na 1500 osób. Już wtedy świątynia górowała nad okolicą, a dziś jest także ozdobą powstałego skweru.

Kościół św. Karola Boromeusza powstał w połowie XIX wieku, a jej architekt natchnienia szukał w budowlach Rzymu i Paryża

Budowa trwała osiem lat od 1841 do 1849 roku na zakończeniu Osi Saskiej, jak informuje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. W 1944 roku Niemcy wysadzili prezbiterium i kaplice boczne kościoła. Do czasów współczesnych zachował się niemal cały XIX-wieczny korpus świątyni, co widać na historycznych zdjęciach. Niemniej po wojnie znowu zaczął niszczeć. Zaniedbanie i nieudane remonty sprawiły, że wymagał bardzo dokładnego odrestaurowania.

Kościół po II wojnie światowej, pomiędzy 1946 a 1948 rokiemNarodowe Archiwum Cyfrowe

Prace rozłożono na lata ze względu na bardzo duże koszty robót. Niedawno rozpoczęty remont konserwatorski prowadzony jest na elewacji południowej (nawa główna i boczna), ścianach transeptu i fragmencie nawy głównej od strony północnej. Głównym inwestorem jest Parafia Rzymskokatolicka Świętego Andrzeja Apostoła, ale otrzymuje także dotacje miejskie. Obecne prace miasto wsparło kwotą 200 tysięcy złotych i mają zakończyć się w połowie listopada.

Obecnie wykonywany jest remont tynków. Usuwane są wtórne zaprawy cementowe i zagrzybione warstwy. Uzupełnione zostaną rysy i pęknięcia. Po dokonaniu uzupełnień położone zostaną tynki renowacyjne, a następnie całość powierzchni będzie pomalowana. Elementy architektoniczne, takie jak kapitele, bazy, kroksztyny i płaskorzeźby zostaną w całości zakonserwowane. Dzięki oczyszczeniu i odmalowaniu odzyskają pierwotny kształt i wygląd.

Kościół po II wojnie światowej, pomiędzy 1946 a 1948 rokiem

Kościół z XIX wieku coraz bliżej odrestaurowania. Przetrwał ...

Budynek był świadkiem walk w powstaniu styczniowym, odzyskania niepodległości Polskę, okupacji niemieckiej, a także okrucieństwa w warszawskim getcie i cieszy, że ten niemy świadek historii pozostanie w dobrym stanie elementem tej części miasta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto