Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościołów u nas jest wiele, ale Boga mamy jednego...

Redakcja MM
Redakcja MM
W naszym mieście są świątynie różnych wiar...
W naszym mieście są świątynie różnych wiar... Paweł Janczaruk
Przed II wojną światową na terenach obecnego województwa lubuskiego dominował przede wszystkim protestantyzm. Po wojnie na ziemie zachodnie napłynęła ludność z innych części kraju, oderwana od swoich korzeni.

Kościół zielonogórsko-gorzowski jest dość młody, diecezja powstała w 1992 roku. 13 parafii w naszym mieście podzielono na 3 dekanaty. Największa jest parafia Św. Ducha, licząca ok. 20 tys. wiernych. Własnie w 1992 roku ustanowiono konkatedrą kościół pw. Św. Jadwigi (najstarsza świątynia z tradycją katolicką w naszym mieście).
Ilu z nas jest katolikami? Ponoć 90 proc. zielonogórzan. Ale nikogo nie dziwi już fakt, że w niedzielnych nabożeństwach uczestniczy znacznie mniej osób. To tendencja zauważalna w całej Polsce. Zielonogórskie kościoły nawet w niedzielę świecą pustkami - zwłaszcza rano.
- Przyjechałam do Zielonej Góry w odwiedziny do córki - powiedziała nam pani Maria, spotkana pod kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego. - Pochodzę z małej miejscowości, w której wszyscy się znają. U nas w niedzielę kościół jest pełny, nie ma miejsc siedzących, a w upalne dni zdarzają się nawet omdlenia. A tutaj w niedzielę na mszy o godz. 8.00 kościół świeci pustkami. Trochę to dla mnie dziwne. Ale może tak wygląda życie w mieście wojewódzkim.
Coroczne liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych nabożeństwach wskazuje, że rokrocznie ubywa 1 proc. wiernych. Pomimo tego Kościół w Winnym Grodzie się rozwija. - W tym roku mamy aż 23 kandydatów na pierwszy rok seminarium duchownego - mówi ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii diecezjalnej. - W poszczególnych parafiach działają także ruchy osób świeckich, takie jak Ruch Światło-Życie i Odnowa w Duchu Św.
Rzeczywiście, niesformalizowane ruchy osób świeckich wydają się być w naszych czasach ostoją katolickości. Do takiej grupy należą Piotr i Sylwia Adamczakowie ze swoimi dziećmi. - Uczestniczymy w spotkaniach Domowego Kościoła. Jest to grupa działająca w Ruchu Światła-Życie - wyjaśnia Piotr. - W naszej grupie jest pięć rodzin. Spotykamy się raz w miesiącu. Za każdym razem u innej rodziny. Podczas takich spotkań modlimy się, dzielimy życiem, czytamy Pismo Św. Znaleźliśmy tutaj przyjaciół, którym bliskie są takie same zasady jak nam: Bóg, rodzina, miłość, dzieci.A w jaki sposób znaleźli się w Domowym Kościele? - Na pierwsze spotkanie zostaliśmy zaproszeni przez znajomych - mówi Sylwia. - Kiedy mieszkaliśmy na Zaciszu, zachęceni przez tamtejszego proboszcza, chcieliśmy pogłębić naszą wiarę. Doskonałą okazją były właśnie spotkania Domowego Kościoła.
Najbardziej potrzebujący mieszkańcy Zielonej Góry mogą korzystać nie tylko z duchowych, ale również materialnych form wsparcia. Organizacja Caritas prowadzi działalność charytatywną, również w parafiach. Poza tym na terenie miasta funkcjonuje jadłodajnia, jest też magazyn darów żywnościowych, wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego oraz świetlica dla dzieci w trudnej sytuacji rodzinnej.
Podobną działalnością zajmuje się Kościół ewangelicko-augsburski. Do Stacji Diakonijnej przy ul. Wyspiańskiego może zgłosić się każdy, kto potrzebuje pomocy. - Każdemu oferujemy wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego, zmiany opatrunków, a nawet wizyty domowe w ramach opieki paliatywnej - tłumaczy ks. Dariusz Lik, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej. - Jedyne ograniczenie, jakie wprowadziliśmy dotyczy pieluch dla osób dorosłych, które są dosyć kosztowne. Dlatego uznaliśmy, że tylko osobom najuboższym będziemy je nieodpłatnie udostępniać. Poza tym nie mamy wprowadzonego żadnego ograniczenia. Każdy potrzebujący może się do nas zgłosić, na pewno nie zostanie odtrącony.
Wydaje się, że oferta Stacji Diakonijnej nie jest w pełni wykorzystana. W ubiegłym roku na Wyspiańskiego z prośbą o pomoc zgłaszało się ok. 130 osób miesięcznie, wizyt domowych było ok. 650 w całym roku.
Bierze się to zapewne z tego, że Kościół rzymskokatolicki jest dominujący w naszym kraju. O innych wyznaniach wiemy niewiele. I przez to mylimy Kościół greckokatolicki z prawosławnym. A protestanckich nie odróżniamy w ogóle.
NIEKTÓRE KOŚCIOŁY W ZIELONEJ GÓRZEKatolickie:- rzymskokatolicki- greckokatolickiStarokatolicki:- polskokatolickiPrawosławny:- Polski Autokefaliczny Kościół PrawosławnyProtestanckie i tradycji protestanckiej:- ewangelicko-augsburski- chrześcijan baptystów- adwentystów dnia siódmego- Boży w Chrystusie- zielonoświątkowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto