Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koszary z Pragi w rejestrze zabytków. Mieścił się tam Pułk Kozaków odpowiedzialny za rozpędzanie manifestacji patriotycznych

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Budynek przy 11 listopada 13 wzniesiono po 1897 roku.
Budynek przy 11 listopada 13 wzniesiono po 1897 roku. Krystian Dobuszyński
Kompleks koszar został wzniesiony przez wojska carskie w latach 60. XIX wieku. Budynek wpisany do rejestru zabytków powstał jednak po 1897 roku. Zbudowany, jak i całe koszary, po stłumieniu Powstania Styczniowego. Kolejne powstanie ponownie sprawiło, że władze w Moskwie traktowały Polaków z jeszcze mniejszym zaufaniem.

Zobaczcie wpisany do rejestru zabytków budynek koszar przy ulicy 11 listopada 13

Budynek przy 11 listopada 13 wzniesiono po 1897 roku.

Koszary z Pragi w rejestrze zabytków. Mieścił się tam Pułk K...

Po wspomnianym powstaniu zdecydowano się na jednostkę stricte na prawym brzegu Wisły. W czasach zaborów, służył oczywiście wojskom carskim. Zgodnie z informacjami zawartymi we wniosku organizacji społecznej mieściły się w nim kancelaria pułku oraz mieszkania oficerskie.

Budynki murowane, [stworzone w ramach koszar – przyp. red], otrzymały jednorodną, charakterystyczną dla rosyjskiej zabudowy wojskowej formę z kamiennym cokołem, ceglanymi elewacjami o bogatym detalu architektonicznym oraz dwuspadowym dachu – informował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Po odzyskaniu niepodległości służył już wojsku polskiemu

Co ciekawe, większość koszar nie uległa zniszczeniu. Przetrwały wojnę w dość dobrym stanie, jednak po II wojnie światowej władze PRL podjęły decyzję o rozbiórce części budynków, w związku z budową osiedla mieszkaniowego Praga II w latach 1952-1956 oraz kolejnej zabudowy mieszkaniowej.

Budynek koszar był jednak nieodzowną częścią historii Pragi. Świadczą o tym chociażby historie z Bazaru Różyckiego. W tak zwanej alejce złodziei, od strony Ząbkowskiej bliżej Targowej, można było wejść zapytać o broń, granaty itd. Jeśli rozpoznali w Tobie swojego, wtedy powiedzą, że nie ma sprawy. Jeżeli pomyślą, że jesteś niepewny to się dowiesz, że broń to na 11 listopada, bo tam są koszary – opowiadała nam Anna Mizikowska z Muzeum Warszawskiej Pragi.

Przy wjeździe na posesję zachowały się pozostałości oryginalnej nawierzchni z cegły ceramicznej, od strony wschodniej wykonano nawierzchnię bitumiczną. Budynek był elementem zabudowy koszarowej dawnego zespołu koszar 2 Orenburskiego Pułku Kozaków. Odpowiedzialny był m.in. za patrolowanie ulic i miejsc użyteczności publicznych, a także rozpędzanie manifestacji patriotycznych.

Jak opisuje dr Jakub Lewicki w argumentacji dotyczącej wpisania budynku do rejestru zabytków, budynek otrzymał indywidualną oprawę architektoniczną.

Wyróżnia się dużą dbałością o kompozycję oraz bogactwem ornamentyki, zastosowanej zarówno w elewacji frontowej jaki i od strony dziedzińca. Walory artystyczne nadano obiektowi poprzez wprowadzenie pilastrów, osadzenie otworów okiennych w płycinie z dekoracją podokienną, zastosowanie rozbudowanych fryzów, a także zaakcentowanie bramy wejściowej pseudoryzalitem o schodkowym szczycie. O zewnętrznej formie architektonicznej budynku zdecydował również jego układ funkcjonalno-przestrzenny z 3 klatkami schodowymi, których obecność zaakcentowano pseudoryzalitami o rozbudowanej ornamentacji szczególnie w ich górnych partiach – opisuje dalej konserwator.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto