Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: "Kochanie zabiłam nasze koty" - spektakl Masłowskiej w Teatrze Starym

red.
„Kochanie zabiłam nasze koty to wypadkowa, jak to zwykle bywa z powieściami, przejęcia losem ludzkości i różnych osobistych udręk." - o spektaklu mówi Dorota Masłowska

Urodziła się w 1983 roku w Wejherowie. Studiowała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim i kulturoznawstwo w Warszawie, autorka felietonów do „Przekroju” oraz recenzji książek w „Wysokich Obcasach”, dodatku „Gazety Wyborczej”. Jej debiutancka książka Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną (2002) – napisana jeszcze w liceum i reklamowana jako „pierwsza polska powieść dresiarska” – zachwyciła Jerzego Pilcha i Marcina Świetlickiego, a następnie została wyróżniona Paszportem „Polityki” i nominacją do nagrody literackiej Nike. Powieść stała się bestsellerem wydawniczym, prowokując burzliwe dyskusje zwolenników i przeciwników; została przetłumaczona na wiele języków i doczekała się wersji filmowej w reżyserii Xawerego Żuławskiego.


Druga książka Masłowskiej – Paw królowej (2005) – znowu podzieliła krytyków. Zarzucano jej, że „kipi cynizmem, epatuje brzydotą i głupotą, zraża agresywnym językiem, brakiem spójnej fabuły” („Wprost”), uznając jednocześnie, że „nie gorzej jest napisana niż tamta, stara. I równie desperacka, i równie jadowita” („Tygodnik Powszechny”). Książka Paw królowej, napisana rymowaną prozą, stylizowaną na piosenkę hip-hopową, parodiującą kaleką współczesną polszczyznę, otrzymała nagrodę literacką Nike za 2006 rok.


W tym samym roku Masłowska opublikowała debiutancki dramat Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku, którego prapremiera w reżyserii Przemysława Wojcieszka odbyła się w 2006 roku w TR Warszawa. Sukcesem była niemiecka inscenizacja sztuki w przekładzie Olafa Kühla i reżyserii Armina Petrasa (2008), grana m.in. w Wiedniu i Berlinie.

Kolejna sztuka młodej autorki, zatytułowana Między nami dobrze jest (2008), została nazwana przez Justynę Sobolewską „makabryczną komedią o Polakach, którzy nie wiedzą, kim są, a może ich w ogóle nie ma”. Jej prapremiera, zrealizowana przez TR Warszawa w koprodukcji z Schaubühne am Lehniner Platz, odbyła się 26 marca 2009 w Berlinie. Spektakl zebrał liczne nagrody, m.in. Grand Prix II Festiwalu Boska Komedia w Krakowie (2009) oraz na XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2010) – nagrodę zespołową dla realizatorów spektaklu w reżyserii Grzegorza Jarzyny, nagrodę indywidualną za tekst dla Doroty Masłowskiej oraz indywidualną nagrodę aktorską dla Adama Woronowicza.


Akcja najnowszej powieści autorki (premiera: październik 2012 roku) dzieje się w bliżej nieokreślonej, fikcyjnej Ameryce. Na stronie Wydawnictwa Literackiego czytamy: „Kochanie zabiłam nasze koty to wypadkowa, jak to zwykle bywa z powieściami, przejęcia losem ludzkości i różnych osobistych udręk. W ingrediencjach znajdą więc Państwo moje zmęczenie radioaktywnymi miastami i moje zmęczenie radioaktywną sobą. I moje urzeczenie morzem jako tworem w sposób doskonały i beztroski łączącym w sobie bezkres i ściek. Wreszcie – bezustanne zadziwienie kondycją duchową nowego człowieka. Człowieka wolnego, żyjącego poza takimi anachronicznymi, zaśmiardującymi molami kategoriami jak duchowość, religia, polityka, historia. / Człowieka w związku z tym bezjęzykowego, człowieka którego mową ojczystą jest Google Translator. Aktualnie mam więc nadzieję że będą lubili Państwo moją nową książkę. / I że zrobi
ona Państwa dzień” (Dorota Masłowska).


Najbliższe spektakle: 27 (premiera), 28, 30 października 2012 r.; 2, 27, 28, 29, 30 listopada 2012 r.; 7, 8, 20, 21 grudnia 2012 r.

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 5, www.stary.pl

Biuro Obsługi Widzów:
Pl. Szczepański 1, tel. 12 422 40 40, fax 12 292 75 12, [email protected]
Godziny otwarcia biura: pn.-pt. w godz. 9:00-17:00, sb. w godz. 9:00-13:00

Kasy biletowe:
ul. Jagiellońska 1,  tel. 12 422 90 80
ul. Starowiślna 21,  tel. 12 428 47 00
Godziny otwarcia kas: wt.-sb. w godz. 10.00-13.00, 17.00-19.00 
oraz dwie godziny przed przedstawieniem; w poniedziałki kasy nieczynne

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Kraków: "Kochanie zabiłam nasze koty" - spektakl Masłowskiej w Teatrze Starym - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto