Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mniejsze opłaty za ogródki gastronomiczne

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Od 18 maja do 30 czerwca na terenie Krakowa będzie obowiązywać zmniejszona wysokość opłaty za korzystanie z terenów gminnych pod ogródki gastronomiczne.

FLESZ - Koronawirus: czy zamawiana żywność jest bezpieczna?

od 16 lat

Decyzją prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, opłata za zajęcie terenu pod ogródki gastronomiczne ulegnie obniżeniu do 20 proc. obecnie obowiązującej stawki. Na terenach gminnych leżących poza pasem drogowym, będzie ona wynosić:

- w Strefie I Centralnej: 0,50 zł (netto) za 1m kw dziennie +23 proc. VAT;
- w Strefie II: 0,30 zł (netto) za 1m kw dziennie +23 proc. VAT;

Obecnie przygotowywane jest zarządzenie Prezydenta Miasta Krakowa w tej sprawie.

Wysokość nowej stawki będzie ujednolicona w stosunku do stawki wskazanej w zarządzeniu prezydenta Krakowa z 16 kwietnia 2020 r. w sprawie przepisów porządkowych o czasowej zmianie wysokości wybranych opłat, naliczonych na podstawie decyzji administracyjnych zezwalających na zajęcie pasa drogowego, w związku z sytuacją kryzysową wywołaną przez rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej COVID-19.

Kolejnym działaniem miasta na rzecz przedsiębiorców – restauratorów ma być uproszczona do minimum procedura związana z ponownym zawarciem umów na organizację ogródków gastronomicznych. Przedsiębiorcy najpierw uruchomią ogródki, a dopiero potem podpiszą umowy z Wydziałem Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa.

- Działania te wpisują się w Program Pauza, mający na celu wsparcie mieszkańców i przedsiębiorców funkcjonujących na terenie miasta Krakowa, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w związku z negatywnymi konsekwencjami ekonomicznymi i społecznymi stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii COVID-19 w Polsce - informują w magistracie.

Przypomnijmy, że Od poniedziałku, 18 maja, nastąpi otwarcie lokali gastronomicznych - restauracji, barów i kawiarni - o czym poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dotyczy to także lokali nieposiadających ogródków restauracyjnych oraz tych zlokalizowanych w centrach handlowych (z wydzieloną częścią gastronomiczną). Oznacza to, że klienci będą mogli zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym.

Wymogi i zalecenia dla branży gastronomicznej obejmują:

  • limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 mkw);
  • dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
  • zachowanie 2 m odległości między stolikami. Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
  • zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
  • noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego.

Goście nie mają obowiązku noszenia maseczek ani rękawiczek podczas przebywania w lokalu (jeśli siedzą już przy stolikach).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Mniejsze opłaty za ogródki gastronomiczne - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto