Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowskie Planty [7 cudów Krakowa - nominacja]

Mickey Mousoleum
Mickey Mousoleum
Planty krakowskie to nie tylko dwudziestohektarowy park miejski otaczający Stare Miasto, to także poligon doświadczalny każdego początkującego romantyka.

Kiedyś spytano mnie o fenomem tego, dlaczego w krakowskich instytucjach można natrafić na uśmiech i życzliwość. Bez wahania odpowiedziałem, że to wszystko związane jest z tym, że mieszkańcy naszego miasta chodzą do pracy Plantami.

Wiadomo, że fenomen Plant uwikłany jest w historię, ponieważ powstały one jako fortyfikacja otaczających miasto: murów obronnych oraz położonej na ich przedpolu fosy i wałów ziemnych. Historycy zgodnie przyznają, że kiedyś był to grząski, zaniedbany teren pełniący rolę śmietniska i ujścia ścieków.

Specyfika "ogrodów miejskich" pojawiła się na Plantach dopiero w XIX wieku. Sama nazwa "Planty" pochodzi od splantowania, czyli wyrównania rumowisk, bardzo długo jednak krakowianie używali nazwy Plantacye lub Plantacje. Całą akcję regenerowanie tych terenów zawdzięczamy twórcy pomiarów i planów, Feliksowi Radwańskiemu. 

Utworzenie zielonych zaułków przypominało początkowo przemysłową budowę. Prace polegały na niwelacji terenu, zasypaniu fosy nawiezioną ziemią itp. Dopiero w kolejnym etapie przystąpiono do obsadzania terenu drzewami. Dziś możemy spacerować wśród  kasztanowców, klonów, lip, jesionów, topól, a nawet pojedynczych egzemplarzy drzew egzotycznych i krzewów.

Nikogo nie dziwi, że Planty bardzo szybko stały się miejscem spacerów, spotkań towarzyskich, a nawet uroczystości narodowych.

**Niestety podczas II wojny światowej doszło do znacznej dewastacji parku – wycięto krzewy i zdemontowano ogrodzenie,a w okresie powojennym ograniczano się tylko do zapobiegania dalszej degradacji Plant. Decyzję o ich rewitalizacji została podjęta dość późno, bo dopiero w 1989 r. Naszczęście w ciągu kilkunastu lat renowacji Plant przywrócono małą architekturę – stylowe lampy, ogrodzenia, ławki; za pomocą kamiennych murków zarysowano dawny przebieg murów obronnych oraz rozmieszczenie baszt i bram miejskich.

Nie da się ukryć, że Planty na stałe wspisały się w życie mieszkańców naszego miasta, jak i przyjezdnych, którzy bez względu na pogodę nie wyobrażają sobie, by nie wybrać się nimi na "obchód" Starego Miasta. **



Krakowskie Planty to jedna z propozycji plebiscytu 7 Cudów Krakowa.
Ty także możesz nominować!


Patroni medialni
TVP KrakówDlastudenta.plRadio FryczMagazyn MixerVOX FM

Patroni honorowi:
Prezydent
Jacek Majchrowski
Wojewoda Stanisław KracikDyrektor ŚBP
Jadwiga Wiatr
Prezes PTTK
Kazimierz Synowski
Rektor UEK
Roman Niestrój
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto