Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Królewska Fabryka Papieru. Tam produkowano papier dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Historyczny obiekt zyska drugie życie

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Jak będzie wyglądać zrewitalizowana Królewska Fabryka Papieru w podwarszawskim Konstancinie? Dziś obiekt jest w tragicznym stanie, ale za kilka lat mieszkańcy zyskają zupełnie nową przestrzeń - bibliotekę, księgarnię, park, kawiarnie, restauracje, kino, teatr, ścieżki rowerowe oraz hotel. O historii zabytkowej papierni oraz planach na przyszłość piszemy poniżej.

Drugie życie Królewskiej Fabryki Papieru

W 2021 roku Grupa Arche nabyła ponad 60 hektarów gruntu wraz z zabudowaniami po Dawnej Fabryce Papieru w Konstancinie-Jeziornej. Wówczas zapowiedziano kompleksowy remont zabytkowych budynków, stworzenie miejskiego placu z kinem i teatrem, biblioteki, księgarni, hotelu, parku oraz infrastruktury dla pieszych i rowerzystów."To będzie pierwsza liga światowa" - zapowiada prezes spółki, Władysław Grochowski.

Historia Królewskiej Fabryki Papieru jest niezwykle długa i ciekawa. To tutaj wyprodukowano papier, na którym została spisana Konstytucja 3 maja.

Wiosną 2013 r. rozpoczęto wyburzanie należących do kompleksu budynków, a w 2015 r. fabrykę wystawiono na sprzedaż. Pierwotnie cena za 56 hektarów gruntu wraz z zabudowaniami wynosiła 110 mln zł. Nie znalazł się chętny, więc stopniowo cena topniała, aby ostatecznie sięgnąć 60 mln zł. Teren nabyła Grupa Arche.

- Dziś obiekt jest w tragicznym stanie i wymaga natychmiastowego działania. Dziury w dachu, wilgoć, pękające ściany i natura odzyskująca swój teren. Jeżeli natychmiast nie przystąpimy do prac zabezpieczających, budynki w krótkim czasie ulegną całkowitej dewastacji - mówi Piotr Grochowski, Główny architekt ARCHE SA.

Królewska Fabryka Papieru. Tam produkowano papier dla króla ...

Jak zmieni się Królewska Fabryka Papieru?

Budynki papierni tworzą na równi skomplikowany i piękny labirynt przestrzeni o różnej skali i przeznaczeniu. Inwestorzy chcą zaadaptować je do pełnienia nowych funkcji, spełnić nowoczesne normy budowlane i przepisy, nie zmieniając formy budynków Papierni.

O szczegółowych planach na to miejsce opowiada Piotr Grochowski, główny architekt ARCHE SA. W miejscu dawnej kotłowni, powstanie miejski plac, teatr, kino oraz targowisko. Mniejsze budynki zostaną zaadaptowane na restauracje, kawiarnie oraz miejsca rzemiosła dla podopiecznych Fundacji Leny Grochowskiej i lokalnych rzemieślników.

- Stworzymy miejsce spotkań dla nowych mieszkańców Papierni i obywateli Konstancina. To będzie największa na Mazowszu przestrzeń eventowa i kulturalna, licząca 6 tys. m kw, Chcemy by do budynków z XVIII wieku wróciło życie - w postaci gości hotelowych a także mieszkańców nowego osiedla oraz obywateli Konstancina, którzy dzięki rewitalizacji odzyskają zapomniany fragment miasta - zapowiada Piotr Grochowski.

Biblioteka i park linearny

Główne lobby hotelowe ma być jednocześnie dużą biblioteką i księgarnią z ambicją stworzenia w tym miejscu centrum polskiej książki, które nawiąże do tradycji tego miejsca. Fabryka stanie się inkubatorem kultury i dobrego życia.

mat. Grupa Arche

Cały teren inwestycji będzie spięty przez park linearny, będący jednocześnie strefą rekreacji oraz komunikacji pieszej i rowerowej, pozwalającej wygodnie i bezpiecznie poruszać się po ogromnym terenie fabryki bez użycia samochodu.

Szary Burek w Królewskiej Papierni

Raz jeszcze przenieśmy się do przeszłości. W 2017 roku to miejsce odwiedził Szary Burek - autor fotobloga SzaryBurek.pl, gdzie publikuje zdjęcia i opisuje historie miejsc mniej znanych, opuszczonych i niedostępnych.

Fotograf uwiecznił fabrykę na zdjęciach. Możemy zobaczyć m.in. w jakim stanie są pomieszczenia, co do dnia dzisiejszego znajduje się w halach starej fabryki, jakie ciekawostki kryje to miejsce. Zdjęcia Szarego Burka znajdziecie w galerii poniżej oraz na blogu i Facebooku autora.

Królewska Fabryka Papieru. Tam produkowano papier dla króla ...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto