Królewska Fabryka Papieru. Tam produkowano papier dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Historyczny obiekt zyska drugie życie

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
mat. Grupa Arche
Jak będzie wyglądać zrewitalizowana Królewska Fabryka Papieru w podwarszawskim Konstancinie? Dziś obiekt jest w tragicznym stanie, ale za kilka lat mieszkańcy zyskają zupełnie nową przestrzeń - bibliotekę, księgarnię, park, kawiarnie, restauracje, kino, teatr, ścieżki rowerowe oraz hotel. O historii zabytkowej papierni oraz planach na przyszłość piszemy poniżej.

Drugie życie Królewskiej Fabryki Papieru

W 2021 roku Grupa Arche nabyła ponad 60 hektarów gruntu wraz z zabudowaniami po Dawnej Fabryce Papieru w Konstancinie-Jeziornej. Wówczas zapowiedziano kompleksowy remont zabytkowych budynków, stworzenie miejskiego placu z kinem i teatrem, biblioteki, księgarni, hotelu, parku oraz infrastruktury dla pieszych i rowerzystów."To będzie pierwsza liga światowa" - zapowiada prezes spółki, Władysław Grochowski.

Historia Królewskiej Fabryki Papieru jest niezwykle długa i ciekawa. To tutaj wyprodukowano papier, na którym została spisana Konstytucja 3 maja.

Wiosną 2013 r. rozpoczęto wyburzanie należących do kompleksu budynków, a w 2015 r. fabrykę wystawiono na sprzedaż. Pierwotnie cena za 56 hektarów gruntu wraz z zabudowaniami wynosiła 110 mln zł. Nie znalazł się chętny, więc stopniowo cena topniała, aby ostatecznie sięgnąć 60 mln zł. Teren nabyła Grupa Arche.

- Dziś obiekt jest w tragicznym stanie i wymaga natychmiastowego działania. Dziury w dachu, wilgoć, pękające ściany i natura odzyskująca swój teren. Jeżeli natychmiast nie przystąpimy do prac zabezpieczających, budynki w krótkim czasie ulegną całkowitej dewastacji - mówi Piotr Grochowski, Główny architekt ARCHE SA.

Królewska Fabryka Papieru. Tam produkowano papier dla króla ...

Jak zmieni się Królewska Fabryka Papieru?

Budynki papierni tworzą na równi skomplikowany i piękny labirynt przestrzeni o różnej skali i przeznaczeniu. Inwestorzy chcą zaadaptować je do pełnienia nowych funkcji, spełnić nowoczesne normy budowlane i przepisy, nie zmieniając formy budynków Papierni.

O szczegółowych planach na to miejsce opowiada Piotr Grochowski, główny architekt ARCHE SA. W miejscu dawnej kotłowni, powstanie miejski plac, teatr, kino oraz targowisko. Mniejsze budynki zostaną zaadaptowane na restauracje, kawiarnie oraz miejsca rzemiosła dla podopiecznych Fundacji Leny Grochowskiej i lokalnych rzemieślników.

- Stworzymy miejsce spotkań dla nowych mieszkańców Papierni i obywateli Konstancina. To będzie największa na Mazowszu przestrzeń eventowa i kulturalna, licząca 6 tys. m kw, Chcemy by do budynków z XVIII wieku wróciło życie - w postaci gości hotelowych a także mieszkańców nowego osiedla oraz obywateli Konstancina, którzy dzięki rewitalizacji odzyskają zapomniany fragment miasta - zapowiada Piotr Grochowski.

Biblioteka i park linearny

Główne lobby hotelowe ma być jednocześnie dużą biblioteką i księgarnią z ambicją stworzenia w tym miejscu centrum polskiej książki, które nawiąże do tradycji tego miejsca. Fabryka stanie się inkubatorem kultury i dobrego życia.

mat. Grupa Arche

Cały teren inwestycji będzie spięty przez park linearny, będący jednocześnie strefą rekreacji oraz komunikacji pieszej i rowerowej, pozwalającej wygodnie i bezpiecznie poruszać się po ogromnym terenie fabryki bez użycia samochodu.

Szary Burek w Królewskiej Papierni

Raz jeszcze przenieśmy się do przeszłości. W 2017 roku to miejsce odwiedził Szary Burek - autor fotobloga SzaryBurek.pl, gdzie publikuje zdjęcia i opisuje historie miejsc mniej znanych, opuszczonych i niedostępnych.

Fotograf uwiecznił fabrykę na zdjęciach. Możemy zobaczyć m.in. w jakim stanie są pomieszczenia, co do dnia dzisiejszego znajduje się w halach starej fabryki, jakie ciekawostki kryje to miejsce. Zdjęcia Szarego Burka znajdziecie w galerii poniżej oraz na blogu i Facebooku autora.

Królewska Fabryka Papieru. Tam produkowano papier dla króla ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkeg...

iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto