Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Królikarnia, czyli bliskość natury i szereg ciekawych wydarzeń kulturalnych. To tu hodowano dawniej króliki i urządzano polowania

Redakcja
Krystian Dobuszyński
Królikarnia w Warszawie. Dawniej miejsce polowań i hodowli królików, dziś – zielony teren, który zachwyca nie tylko roślinnością, śpiewem ptaków i spokojem, ale także przybliża nam sztukę, poprzez wystawy, spotkania, koncerty czy pokazy filmowe. Historia pałacu, otoczonego przez niezwykły park, sięga XVIII wieku. To tutaj odpoczniesz pod drzewami w upalne dni, poczujesz harmonię z naturą w trakcie letniego spaceru oraz obejrzysz ekspozycję w Parku Rzeźby. Dlaczego warto się tam wybrać? Zobaczcie galerię zdjęć z tego miejsca.

Królikarnia, czyli klasycystyczny pałac znajdujący się w warszawskiej dzielnicy Mokotów przy ulicy Puławskiej 113a, na skarpie wiślanej oraz okoliczny park, powstał w XVIII wieku. Gmach został zaprojektowany przez architekta Dominika Merliniego, czerpiącego z tradycji renesansowej. Budowa pałacu rozpoczęła się w 1782 roku, a zakończyła w 1786.

Królikarnia. Pożar, obrona Warszawy i walki z Niemcami

Los dla tego miejsca nie był jednak łaskawy. W roku 1879 pałac został częściowo naruszony w wyniku pożaru. Ponownemu zniszczeniu budynek uległ w czasie obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku. W 1944 roku na terenie mokotowskiego ogrodu powstańcy warszawscy walczyli z Niemcami, wówczas doszło do spalenia kuchni, tarasu z grotą oraz okolicznego drzewostanu. Natomiast w roku 1945 obiekt przejęło miasto, a rok później pałac został odbudowany ze środków Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy oraz Wojska Polskiego. Za projekt odbudowy pałacu odpowiadał Jan Bieńkowski, a parku – Longin Majdecki.

Królikarnia, czyli bliskość natury i szereg ciekawych wydarz...

Dawny charakter wewnątrz przywrócono tylko Sali Okrągłej. Kiedy zakończyła się odbudowa w pałacu, otwarto Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. Można znaleźć tam przeróżne wystawy prezentujące polskich i zagranicznych artystów współczesnych.

Królikarnia, czyli miejsce gdzie hodowano króliki i urządzano polowania

Miejsce to zawdzięcza swoją nazwę czasom saskim. Na znajdującym się zwierzyńcu hodowano wówczas króliki. Urządzano tam również polowania. Pierwotny właściciel posiadłości – Karol de Thomatis urządził na terenie Królikarni karczmę, browar, cegielnię oraz młyn i stodołę. Powstała tam także kuchnia, dla której inspirację stanowił rzymski grobowiec Cecylii Metelli.

Królikarnia, czyli bliskość natury i szereg ciekawych wydarzeń kulturalnych
Krystian Dobuszyński
Królikarnia, czyli bliskość natury i szereg ciekawych wydarzeń kulturalnych
Krystian Dobuszyński

Wokół pałacu zlokalizowany jest uroczy park Królikarnia. Miejsce to poza pięknem natury daje nam możliwość obcowania także ze sztuką. Pomiędzy drzewami stworzono tam Park Rzeźby, w którym znajdują się ekspozycje pochodzące z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Mokotowski park idealnie sprawdzi się na spacer czy odpoczynek w upalne dni.

Obecnie w Królikarni regularnie organizowane są różnego rodzaju spotkania, wystawy, spektakle, konferencje, pokazy filmowe, jak również koncerty i inne imprezy plenerowe.

Ciekawostką jest, że w Królikarni powstał film dokumentalny w 1929 roku. Jego autorką jest Zofia Chomętowska, która zmarła w Buenos Aires w 1991 orku. W miejscu tym pod koniec lat 50. nakręcono też film Eroica Andrzeja Munka.

Królikarnia, czyli bliskość natury i szereg ciekawych wydarzeń kulturalnych
Krystian Dobuszyński
Królikarnia, czyli bliskość natury i szereg ciekawych wydarzeń kulturalnych
Krystian Dobuszyński
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto