Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzyczcie, Chiny! w Teatrze Powszechnym. Zobaczcie zdjęcia z próby do nowego spektaklu

EW
Krzyczcie, Chiny! w Teatrze Powszechnym
Krzyczcie, Chiny! w Teatrze Powszechnym Ewelina Wójcik
W dobie rosnących rozwarstwień społecznych oraz coraz powszechniejszego nawoływania do zmiany, „Krzyczcie, Chiny!” okazują się niezwykle aktualnym dramatem. Są zapisem walki o godność, ale też stawiają na nowo pytanie o nasze zaangażowanie w sprawy publiczne. Byliśmy na próbie do tego nowego spektaklu Teatru Powszechnego otwierającego nowy cykl teatralny.

Sztuka "Krzyczcie, Chiny!" opowiada o buncie przewoźników w porcie chińskim przeciwko brytyjskim eksploatatorom. Polska premiera tekstu Tretiakowa, w reżyserii Leona Schillera, odbyła się w lwowskim teatrze w 1932 roku. Przedstawienie spotkało się z radykalną krytyką konserwatywnej prasy i entuzjazmem widowni.

W ramach bloku tematycznego „Krzyczcie!”, który towarzyszy premierze „Krzyczcie, Chiny!” w reż. Pawła Łysaka, zaprezentowane zostaną jeszcze spektakle Árpáda Schillinga („Loser”) i Olivera Frljicia („Przeklęty niech będzie zdrajca swej ojczyzny”) oraz film dokumentujący performance Milo Raua („Procesy moskiewskie”) – uznawanych w tej chwili za jednych z najwybitniejszych reżyserów pracujących w nurcie teatru politycznego.

Ich działania teatralne polegają na dążeniu do prezentowania zbiorowych poglądów i pogłębianiu uczestnictwa widza w zdarzeniu teatralnym. Każdy z zaproszonych spektakli podejmuje analizę zachowań ksenofobicznych, które odradzają się we współczesnej Europie – Frljić podejmuje ten temat w perspektywie krwawego rozpadu byłej Jugosławii, Schilling odwołuje się do przykładu Węgier i autorytarnych rządów Viktora Orbána, który dla polskiej prawicy stał się niemalże wzorem do naśladowania. Z kolei Milo Rau podejmuje temat dyktatorskich rządów Władimira Putina w Rosji, pokazując rekonstrukcję procesu artystek z grupy Pussy Riot.

Pogłębionej refleksji nad tymi zagadnieniami służyć będzie także seminarium prof. Krystyny Duniec „Rozczarowanie i demokracja” oraz projekt edukacyjny dla młodzieży „Nowy demokratyczny świat”.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto