Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Książka za worek śmieci". Zadbajmy o nasze miasto i razem posprzątajmy Warszawę

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
pixabay.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
W tym roku w ramach dbania o środowisko możecie wziąć udział w wyjątkowej akcji - "Książka za worek śmieci". Akcja odbędzie się 22 września o godzinie 11. Szczegóły w artykule poniżej.

Jesień to idealny czas na ciepły koc, gorącą herbatę z cytryną, imbirem i sokiem malinowym oraz... dobrą książkę. Długie wieczory sprzyjają czytaniu. Jeśli przeczytaliście już całą domową biblioteczkę lub po prostu szukacie jakiejś nowej pozycji to możecie wziąć udział w wyjątkowej akcji.

Książka za worek śmierci

W najbliższą niedzielę, 22 września o godzinie 11 w ośmiu miastach Polski rozpocznie się akcja Empiku „Książka za worek śmieci”. Oprócz Warszawy, wydarzenie odbędzie się także w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie, Łodzi, Poznaniu i Krakowie. Akcja związana jest z kolejną edycją międzynarodowej akcji sprzątania świata, zainaugurowaną w Australii w 1989 roku.

Chcemy aktywować mieszkańców (…) do wspólnego działania na rzecz środowiska oraz na rzecz miasta. Dlatego wspólnie ruszymy w teren, by posprzątać te miejsca, które wymagają naszej interwencji. Na uczestników akcji czekają książki – czytamy na stronie wydarzenia.

Oprócz Empiku, inicjatorem tej akcji jest również Anna Jaklewicz - autorka książek podróżniczych i aktywistka. Dotąd działania realizowane były lokalnie przy okazji festiwali podróżniczych i literackich. Teraz inicjatywa osiągnęła wymiar ogólnopolski.

Sprzątanie Wisły

Uczestnicy akcji będą sprzątać prawy brzeg Wisły, teren między mostem Poniatowskiego, a mostem Gdańskim. Spotkanie odbędzie się na plaży Rusałka. Organizatorzy przygotowali niespodzianki. Dla pierwszych stu osób, które zarejestrują się w wydarzeniu i wezmą udział w akcji otrzymają książkę.

JAK MOŻNA SIĘ PRZYŁĄCZYĆ?
Pobierz wejściówkę dostępną przez Goingapp.pl lub aplikację Going. Kilka dni przed akcją otrzymasz mail z dodatkowymi informacjami (LINK)

Pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą dobrą energię, przekąski i coś do picia. Ubierzcie się też odpowiednio do pogody.

Śmieci w Warszawie

Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady dotyczące segregacji śmieci. Teraz zamiast 3, obowiązuje 5, a od marca do listopada 6 frakcji. Śmieci należy dzielić na odpowiednie pojemniki: niebieski – papier, żółty - metale i tworzywa sztuczne, zielony – szkło, brązowy - bio i czarny – zmieszane.

Segregowanie z problemami
Okazuje się, że segregacji śmieci według nowych zasad nie jest taka łatwa. Mieszkańcy cały czas borykają się z problemami przy wyrzucaniu opadów. Najczęstsze błędy dotyczą pojemnika brązowego, czyli "bio". Tam nie mogą wylądować odpadów pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszcze. Oznacza to, że obierki po owocach czy warzywach albo fusy po kawie możemy tam wyrzucić, ale kości już nie. Podobnie jest z jajkami - skorupki wyrzucimy do "bio", ale całe jajka do kosza z napisem "zmieszane". Miejsce na kartony po sokach czy mleku, czyli tzw. tetrapaki jest w koszu żółtym z napisem "metale i tworzywa sztuczne". Butelkę po olei, która mimo, iż jest plastikowa to wyrzucamy do opadów zmieszanych, tak jak mokry czy zabrudzony papier. Styropianową tackę, np. po włoszczyźnie, wrzucamy do metali i tworzyw sztucznych, jeśli nie jest zatłuszczona, w innym przypadku do zmieszanych.

Przeciętnie człowiek w ciągu roku produkuje ok 350 kg śmieci. Każdego dnia warto pamiętać o minimalizowaniu odpadów. Ważną kwestią jest także, aby zgnieść butelki i puszki oraz złożyć kartony, przed wyrzuceniem ich do kosza.
Jeśli wyrzucacie opakowania to koniecznie bez zawartości czy resztek produktów. Żadnych słoików czy opakowań nie trzeba myć. Ważne, aby zostały dobrze opróżnione.

Sprawdź:

POJEMNIK NA ODPADY ZMIESZANE
Do tego pojemnika wrzucaj tylko to, czego nie udało się rozdzielić do pojemników na odpady segregowane lub czego nie możecie oddać do PSZOK-u lub MPSZOK-u (co to jest, dowiecie się dalej). 

możemy wrzucać:
- resztki mięsne i kości
- mokry lub zabrudzony papier
- zużyte materiały higieniczne
- pieluchy jednorazowe
- żwirek z kuwet dla zwierząt
- fajans
- potłuczone szkło i lustra 
- tekstylia 

nie możemy wrzucać:
- sprzętu elektrycznego i elektronicznego
- AGD 
- baterii i akumulatorów
- odpadów budowlanych i remontowych
- opadów zielonych
- leków i chemikaliów 

Wiesz już wszystko? Sprawdź swoją wiedzę w quizie! Sprawdź, czy rozumiesz nowe zasady segregacji śmieci [SUPER TRUDNY QUIZ]

Nowe zasady segregowania śmieci 2019 w Warszawie. Jak popraw...


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto