Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto kupuje mieszkania w Warszawie?

Redakcja
mat. prasowe
Statystyczny kupujący mieszkanie w stolicy jest spoza Warszawy, kupuje mieszkanie wspólnie z ukochaną osobą, i jest to jego pierwsze w życiu własne M. Taki obraz nabywców stołecznych mieszkań wyłania się z badania przeprowadzonego przez firmę Dolcan, jednego z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

W ostatnich latach często obserwujemy zmiany koniunktury na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Wynikają one głównie z sytuacji na rynku finansowym, poziomu atrakcyjności oferty kredytowej prezentowanej przez banki, czy też dostępnością oferowanych przez państwo dopłat. Dlatego firma Dolcan, jeden z liderów rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce, postanowiła sprawdzić, kim jest przeciętny kupujący mieszkanie w Warszawie
w 2012 roku. Dane zostały zebrane z 5 warszawskich biur sprzedaży dewelopera zlokalizowanych w różnych dzielnicach.

Czytaj także: Kredyty mieszkaniowe coraz droższe

Kim jest nabywca?
Przeciętny nabywca mieszkania w Warszawie w 2012 roku pochodzi spoza stolicy. - Aż 60 proc. kupujących zameldowanych jest w innych miejscowościach niż Warszawa – zauważa Anna Sitnik, zastępca biura sprzedaży w Dolcan. Zazwyczaj jest to ich pierwsze własne M. Tylko 25 proc. nabywców posiadało wcześniej mieszkanie na własność. Statystyki potwierdzają trend obserwowany w dużych miastach od dawna: są to ludzie młodzi, którzy przyjechali do Warszawy na studia lub do pracy, i teraz decydują się zostać tu na stałe. – Początkowo wynajmują pokój lub mieszkania, ale z czasem podejmują decyzję o kupnie swojego mieszkania. Często dodatkową motywacją do takiej decyzji jest chęć założenia rodziny – wyjaśnia Anna Sitnik. Aż 66 proc. nabywców to rodziny lub związki partnerskie.

Rozbieżności w zależności od lokalizacji
Dane przedstawione powyżej prezentują pewien trend zauważalny na całym rynku w Warszawie, niezależnie od inwestycji i lokalizacji. Każda z dzielnic ma jednak swoją specyfikę. Np. na tle innych inwestycji Dolcan szczególnie wyróżniają się dane dotyczące osiedla Ogrody Ochota. To inwestycja, której budowa trwa, zlokalizowana w bardzo dogodnym komunikacyjnie miejscu miasta – przy al. Krakowskiej, skąd kursuje wiele linii tramwajowych i autobusowych, oraz w bliskiej odległości od stacji PKP Rakowiec, gdzie zatrzymuje się nowa kolejka jeżdżąca z lotniska do centrum. Wśród kupujących mieszkania na tym osiedlu, aż 70 proc. osób stanowiły osoby spoza Warszawy. Nabywcy mieszkań w Ogrodach Ochoty to w przeważającej części single – aż 60proc. Różnica ta,
w porównaniu z średnią dla całej Warszawy, potwierdza, iż młode osoby, prowadzące dynamiczny tryb życia szukają mieszkania w lokalizacjach doskonale skomunikowanych z pozostałymi częściami miasta. Single stawiają na szybki, miejski styl życia. Decydują się zazwyczaj na mniejsze jedno- lub maksymalnie dwupokojowe mieszkania.

Czytaj także: Warszawski rynek mieszkaniowy: spadają ceny nowych mieszkań na rynku pierwotnym

Zależność pomiędzy metrażem i liczbą pokoi, na które decydują się klienci, a ich stanem cywilnym zauważa także Anna Sitnik z firmy Dolcan – Klienci kupujący większe lokale to osoby, które już wcześniej posiadały mieszkanie. Mają rodzinę, która się powiększa, lub planują ją założyć, i dlatego decydują się na zmianę - mówi. Doskonale oddają to dane z inwestycji Dolcan we Włochach i na Białołęce. Na tamtejszych osiedlach 80 proc. klientów, którzy kupili mieszkania to rodziny lub pary.

Duże mieszkania lub apartamenty z wyższej półki kupują w większości, ci którzy mają już lokale własnościowe. – Wyraźnie widać to na osiedlu o podwyższonym standardzie Skierniewicka City na Wol: prawie wszyscy klienci, w momencie zakupu, byli właścicielami innego mieszkania – podaje Anna Sitnik.

Lokalny patriotyzm?
Na wybór osiedla częściowy wpływ ma lokalny patriotyzm, jednak dla większości klientów nie odgrywa najistotniejszej roli. Zdecydowanie dużo większe znaczenie ma cena za m kw., a także skomunikowanie dzielnicy i osiedla z resztą Warszawy. Niektórzy są jednak bardziej przywiązani, nie tyle do dzielnicy, co do części Warszawy. Wybierają wtedy inwestycje położone w dzielnicach ościennych do tej, w której mieszkają obecnie. Na tym tle wyróżnia się Rembertów. Aż 90 proc. osób, które dotychczas tu mieszkały, nowe M kupuje w tej dzielnicy. - Wynika to prawdopodobnie z bardzo atrakcyjnej oferty cenowej, ale też bliskości terenów zielonych – wyjaśnia Anna Sitnik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto