Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kukiełki pod barykadą" wystawione po 69 latach [zdjęcia]

Paweł Wegner
Paweł Wegner
Na podwórku kamienicy przy ul. Konopczyńskiego 5/7, tak samo jak w czasach powstania odbyło się przedstawienie teatru kukiełkowego.

W sierpniu 1944 roku, gdy na ulicach Warszawy walczyli powstańcy, by podnieść ich na duchu, zagrzać do walki i wyśmiać tych, którzy nie mieli odwagi stawić czoła okupantowi, stworzono bardzo prosty kukiełkowy teatrzyk.

Rękopis tekstu, do którego poprawki wnosił Jan Brzechwa, znaleziono i odtworzono w Muzeum Powstania Warszawskiego, co umożliwiło wystawienie "Kukiełek pod Barykadą" po latach.

Na temat udziału w Powstaniu Warszawskim i samego powstania opinie wśród Warszawiaków tamtego okresu były podzielone, różnie też ludzie ci radzili sobie ze swoim strachem.

Zależnie od stopnia szkodliwości społecznej danej postawy negatywnej w stosunku do powstania albo traktowano ją tylko z humorystycznym przymrużeniem oka, albo też wykpiwano, ośmieszano bezlitośnie i dosadnie - między kukiełkami dochodziło nawet do rękoczynów.

W budynku przy ul. Konopczyńskiego 5/7 w 1944 roku mieściły się schrony, a także powstańczy szpital polowy. Kamienica przetrwała wojnę, a obecnie w dokładnie tych samych pomieszczeniach powstaje ekspozycja pokazująca jak czasie walk funkcjonujący tu szpital wyglądał - mimo, że sporo prac jest dopiero zaplanowanych do wykonania, to ekspozycja już robi olbrzymie wrażenie. By pozyskać niezbędne dla ukończenia robót środki finansowe twórcy muzeum rozprowadzali wśród przybyłych na spektakl dobrowolne cegiełki na muzeum.

W jednej z przyszłych sal muzealnych po spektaklu "Kukiełki pod Barykadą" odbył się pokaz filmów o tematyce powstańczej.

Zobacz zdjęcia ze spektaklu

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto