Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulturalnym wpisem komentarza wykazał zainteresowanie historią miasta. Yenek otrzymuje propozycję.

Szambelan Lubuski
Szambelan Lubuski
chodzący zabytek
chodzący zabytek Milena
Wielka(gruba) i PO-ważna książka „Historia Zielonej Góry" podaje FAKTY, ale kto by chciał poznać OPIS życiowych działań ten może przeczytać książeczkę „Tajny pobyt Stalina w Zielonej Górze-(26-27.VII.1945)" napisaną przez Zdzisława Piotrowskiego- Pioniera Ziem Odzyskanych.

„Autor, na podstawie wspomnień (źródła pisane dla tego okresu - niemieckie i rosyjskie są bardzo szczupłe) dość wiernie odtworzył klimat tamtych dni"- to zdanie z recenzji jaką we wrześniu 2007 napisał Prof. dr Hab. Hieronim Szczegóła - legendarny guru lubuskich historyków.
Zadałem sobie pytanie: ...dlaczego Europejskie Miasto Zielona Góra nie miało by mieć książki „wyjaśniającej" jak to się stało, że przesunięta geograficznie Rzeczpospolita Polska po drugiej wojnie światowej (a to już wina Amerykanów i Anglików) gestem upierdliwego Stalina dostała winnice Grünbergu jako ekwiwalent za przedwojenne winnice pod Zaleszczykami ?
Oto swego rodzaju sprawozdanie z konferencji poczdamskiej: (działo się 31 lipca 1945, kwadrans po czwartej, po południu) przeczytane ze strony 69-70:
>>...Stalin trzymający ciągle palec na mieście Breslau, zastygł w tej pozie ale po chwili przywołał pułkownika Karanaszwili:-Pokażi gdie etot gorod z winnicami i koniakiem? Karanaszwili pokazał punkt na mapie. Miasto zapisane jako Grünberg .Stalin wziął głębszy oddech i zapowiedział:-Rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich nalega aby miasto Grünberg powróciło do Polaków i nosiło piękną polską nazwę Zielona Góra. A więc graniczną rzeką ma być Nysa Łużycka. Tak to lewobrzeżne miasta Krosno, Bytom, Głogów, Wrocław i inne będą w całości pod polską administracją.-A Lubusz? –zapytał prezydent Truman.<<
A po roku w Zielonej Górze, w kościele św. Jadwigi rosyjska artystka z Witebska, pani Urszula Michajłowna, żona generała Karanaszwili śpiewa Ave Marija przy akompaniamencie dra Romana Mazurkiewicza, vicestarosty zielonogórskiego.W rewanżu, jej mąż dr historyk sztuki w mundurze generała CCC, na zabytkowych kościelnych organach poprowadzi melodię do pieśni „Boże coś Polskę, przez tak liczne wieki..." którą śpiewa popularny w mieście śpiewający piekarz Zdzisław Adamczewski.
Jeśli Pana to zainteresowało to proszę się zgłosić do Pani Magdy Weidner po egzemplarz (obiegowy), który zarezerwowała pani Bogusia ale ...coś smutnego Ją spotkało.
Czytając książeczkę może pan odwiedzić Zabór, Wagmostaw a nawet Poczdam i spróbować odnaleźć ewentualne moje autorskie kłamstwa. Życzę miłej lektury i opublikowania aktualnego spojrzenia na historyczne czasy okiem młodego człowieka który nie musiał żyć w tych trudnych wojennych czasach.
* * *UWAGI dla Miłych Czytelników tego tekstu.Młody Człowiek, ciekawy historycznej przeszłości Naszego Miasta merytorycznym komentarzem (dnia 2013/01/04) wyraził chęć poznania „tamtych lat".
Niniejszy artykuł nie jest pretekstem do wywoływania na łamach mm-ki jakiejkolwiek politycznej rozprawy z przeszłością, której było na imię Adolf Hitler czy Józef Stalin.
Będzie mi miło przeczytać wypowiedzi Osób, które przeczytały moją książeczkę.
Radzę „Uśmiechnij Się i Bądź Miły dla Bliźnich" 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto