MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kwesta na Starych Powązkach: warszawiacy hojni mimo kryzysu

Redakcja
Kwesta na Stare Powązki
Kwesta na Stare Powązki Kamil Fejfer
Aż 250 artystów kwestuje w tym roku na Powązkach. Zbiórka pieniędzy na renowację zabytkowych grobów potrwa wyjątkowo trzy dni.

To już 37. kwesta na Starych Powązkach. W tym roku trwa trzy dni: rozpoczęła się w niedzielę, 30 października i zakończy się wieczorem 1 listopada. Na cmentarzu powązkowskim z puszkami zobaczymy m.in. Andrzeja Kopiczyńskiego, Maję Komorowską, Kazimierza Kaczora czy Grażynę Szapołowską.

Warszawiacy hojnie wspierają inicjatywę odnowy zabytkowych grobowców. Kwestujący od wielu lat artyści nie widzą, pomimo kryzysu, spadku hojności odwiedzających nekropolię. - Kryzys głównie uderzył w instytucje wspierające akcje. Nie zauważyłem natomiast, żeby ludzie byli mniej hojni - stwierdza Marcin Święcicki, były prezydent Warszawy, Przewodniczący Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

- Raz zdarzył się rok, w którym w puszcze nie miałem żadnej monety. Same papierki. Ale to wyjątek jest. Wiem, bo kwestuję już 12 lat - zdradza Wiesław Dąbrowski, reżyser i producent.

Zawsze w tym samym miejscu

Na kweście każdy artysta wydaje się mieć swoją stałą, od lat ulubioną miejscówkę. - Kwestuję od 18 lat. Zawsze w tym samym miejscu - mówi Krzysztof Frey związany z Teatrem Wielkim Operą Narodową. - Kiedyś zdarzyło mi się nawet przyjść będąc chorym na grypę. Ale każda wrzucona moneta motywuje - dodaje Frey.

Biedniejsi bardziej hojni niż bogaci

Nasi rozmówcy zauważają, że najwięcej, w stosunku do swoich możliwości, zdecydowanie dają najbiedniejsi. Oczywiście nie znaczy to, że zawsze biedniejsza osoba da więcej niż bogatsza. Jednak tendencja jest zauważalna. - Czasami widzę kogoś w bardzo dobrym ubraniu, kto wrzuca złotówkę albo dwie. Za chwilę podchodzi starsza kobieta, która wrzuca jakiś papierek - mówi Krzysztof Frey. Najwięcej darczyńców artyści spodziewają się 1 listopada.

Komitet Opieki nad Starymi Powązkami powstał w 1974 r. z inicjatywy Jerzego Waldorffa. Od początku do śmierci w grudniu 1999 r. Komitetem kierował Waldorff. W ostatnich dziesięciu latach (1999-2008) udało się przeprowadzić prace konserwatorskie przy 214 obiektach na kwotę 3 728 000 zł.


Wirtualna mapa korków. Sprawdź utrudnienia

Halloween 2011: przebrania, gadżety, stroje

Plebiscyt "7 z garażu". Szukamy talentów

Jasnowidz Krzysztof Jackowski. Zobacz przyszłość..

dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto