Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laboratorium do oddzielania koronawirusa. Kupiono sekwenator warty milion. "To technologia kosmiczna"

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Sekwenator warty milion złotych trafił do laboratorium w Warszawie. Za jego pomocą można dokładnie badać wirusy, ich mutację oraz śledzić ścieżkę wędrówki. - Przechodzimy teraz do technologii „kosmicznej” - mówił wojewoda Radziwiłł, były minister zdrowia. Laboratorium ma pomóc w walce z zapowiadaną czwartą falą koronawirusa.

Sekwenator warty milion złotych trafił do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Ma pomóc w wykrywaniu wariantu „Delta” oraz w przyszłości być może innych wariantów koronawirusa. Tygodniowo za jego pomocą można selekcjonować - czyli prześledzić pochodzenie i dokładnie zbadać - około czterystu próbek.

Weszliśmy do środka najnowszego laboratorium. Zobacz zdjęcia

Laboratorium do oddzielania koronawirusa. Kupiono sekwenator...

- Laboratorium warszawskie to czwarte laboratorium w Polsce, w którym zaczęliśmy sekwencjonowanie. Do końca lipca otworzymy jeszcze dwa kolejne laboratoria, więc docelowo będzie ich sześć – mówił minister Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny. - W postępowaniach epidemiologicznych laboratoria pozwalają nam na zidentyfikowanie ryzyka wystąpienia danej mutacji koronawirusa. Każda z nich ma inne parametry rozprzestrzenia się.

Jak działa laboratorium i sekwenator?

Laboratorium znajduje się na parterze budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Żelaznej 79 na warszawskiej Woli. W pierwszym pomieszczeniu przygotowywane są próbki do sekwencjonowania. Laborant umieszcza je na specjalnym chipie. Może się na nim znaleźć od 6 do nawet 130 próbek.

Maksym Boldashev

Następnie chip trafia do drugiego pomieszczenia, w którym znajduje się sekwenator. Jak mówią nam pracujący w tym miejscu diagności, przeprowadza się tu reakcje odwrotnej transkrypcji, czyli zamianę danych RNA na DNA. Ten proces trwa 2-3 godziny. Następnie odbywa się analiza danych. W przypadku wirusa SARS-CoV-2 w laboratorium odczytywany jest wariant koronawirusa z którym mamy do czynienia. Podobny proces można przeprowadzić z żywnością np. w przypadku podejrzenia salmonelli.

- Przechodzimy teraz do technologii „kosmicznej”. Możliwe będzie sekwencjonowanie wirusa korona jak i każdego innego wirusa. Podnosimy stopień naszego rozpoznania badań laboratoryjnych na zupełnie inny poziom. Nie tylko wykrywamy wirusa, ale możemy prześledzić ścieżkę jego wędrówki - mówił obecny na spotkaniu Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki. - To bardzo ważne w zakresie decyzji dotyczących obostrzeń, kwarantanny czy izolacji. Uruchomienie sekwenatora daje nam nową jakość do walki z epidemią. Nie tylko tą, ale także każdą inną w przyszłości. To także źródło informacji o mutacjach wirusa.

Maksym Boldashev

Wojewoda przyznał też, że na początku epidemii na Mazowszu było 8-9 laboratoriów mogących wykrywać Covid-19. Dzisiaj jest ich już 46. Na koniec zaapelował o zachowanie ostrożności i zachęcał do szczepień. - Proszę byśmy nie odtrąbywali zakończenia walki z koronawirusem. Żeby wytworzyć zbiorową odporność, potrzeba nam jeszcze bardzo dużo. Musimy namawiać do szczepienia - dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto