Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lądowisko dla śmigłowców w centrum Warszawy? Tak będą transportować pacjentów do Szpitala Narodowego

Redakcja
fot. Jakub Pokora
Tuż obok Stadionu Narodowego, we wnętrzu którego działa obecnie szpital polowy dla pacjentów chorych na COVID-19, powstało... lądowisko dla śmigłowców! Przeznaczone jest dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwy będzie szybki transport pacjentów mających trafić do szpitala tymczasowego oraz tych, których będzie trzeba przetransportować stamtąd do placówek specjalistycznych. Szczegóły w artykule poniżej.

Śmigłowce LPR będą lądować niemal w centrum Warszawy

- Przy stworzonym na Stadionie Narodowym szpitalu tymczasowym piloci LPR (Lotnicze Pogotowie Ratunkowe - red.) wyznaczyli lądowisko dla śmigłowców HEMS i wojskowych. Jego koordynaty mamy już w swojej dokumentacji i odbyliśmy na nie lot próbny - poinformowało w mediach społeczenościowych Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

W sieci zamieszczono też film ilustrujący testowe lądowanie. Jak przekazali ratownicy z LPR - taki manewr niemal w centrum dużego miasta to bardzo trudny teren dla pilotów. Jednak wytypowanie takiego miejsca to lądowania umożliwi najszybszy transport drogą lotniczą. LPR zajmie się pacjentami zarówno mającymi trafić do szpitala tymczasowego na PGE Narodowym, jak i tych, których należy przetransportować stamtąd do specjalistycznych placówek.

Jak dowiadujemy się z wpisu ratowników, wyznaczenie konkretnego miejsca na lądowisko dla śmigłowców ratunkowych było poprzedzone głęboką analizą. Składały się na nią m.in. weryfikacja terenu z powietrza, wytypowanie najłagodniejszego i najbezpieczniejszego miejsca, stworzenie właściwej dokumentacji oraz uzyskanie zatwierdzenia Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz dokonanie właściwego wpisu do Instrukcji Operacyjnej.

Szpital Narodowy przyjął już pierwszych pacjentów. Na razie jest to kilkanaście osób o łagodnym przebiegu choroby. Tymczasowa placówka na Stadionie Narodowym będzie filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Według założeń, w pierwszym etapie będzie tam 300 łóżek, w kolejnym etapie - za tydzień - 500. Łącznie ustawionych zostanie tam 1200 łóżek, z których sto to będą łóżka OIOM-owe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto