Lasek na Kole, inaczej Uroczysko Lasek na Kole to obszar leśny położony w północno-zachodniej części Warszawy w dzielnicy Wola. Ten nieduży kompleks leśny, ma powierzchnię 48,31 ha i należy do Obwodu Leśnego "Bemowo-Koło".
To idealne miejsce na spacer, gdzie na niewielkim terenie można odpocząć wśród natury, z dala od tłumów. Ten teren zielony przystosowany został do rekreacji. Znajdziemy tam m.in.
- szereg alejek spacerowych,
- tzw. ścieżkę zdrowia,
- ławki,
- leśne place zabaw dla dzieci
- wiaty turystyczne.
Lasek na Kole szczególnie urokliwie wygląda z końcem maja i początkiem czerwca, kiedy kwitną tam robinie akacjowe. Dominują tutaj ponadto siedliska borowe, na których rosną drzewostany z udziałem grochodrzewu, sosny pospolitej, dębu czerwonego, posiadające silnie rozbudowane warstwy podszytu i runa leśnego, z dominującą czeremchą.
Zobaczcie w naszej galerii, jak pięknie wygląda do miejsce z końcem maja.
Lasek na Kole w Warszawie. Spacer w naturze, sosna banksa i ...
Dodajmy, że na tym ternie występuje również licznie, pochodząca z Ameryki Północnej, sosna banksa, a także objęty ochroną ścisłą – bluszcz pospolity.
Lasek na Kole i jego historia
W południowej części uroczyska zalkalizowane jest miejsce upamiętniające istniejący na tym terenie w okresie II Wojny Światowej obóz zagłady.
Warto wspomnieć, że w czasie okupacji niemieckiej teren ten służył harcerzom i żołnierzom podziemia do ćwiczeń wojskowych oraz zebrań konspiracyjnych.
Dawniej południowo-zachodnią część lasku zajmował sierociniec imienia Józefa Piłsudskiego, znany także jako "dwór" lub "folwark". Początkowo miejsce to przeznaczone było dla sierot po żołnierzach wojny polsko-bolszewickiej. Pozostałością po sierocińcu jest budynek pod adresem Dobrogniewa 2/4.
W południowo-wschodniej części Lasku, na końcu ulicy Dobrogniewa, znajdował się zbudowany w latach 50. XX stulecia Dom Kultury Dzieci i Młodzieży. Obiekt ten do czasu powstania Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie miał status Pałacu Młodzieży. Natomiast w latach 70-tych Dom Kultury Dzieci i Młodzieży przeniesiono na ulicę Brożka. W latach 90-tych budynek został wyburzony ze względu na zły stan techniczny.
Lasek na Kole, czyli dawne cmentarzysko zwierząt?
Nie wszyscy wiedzą, że miejsce to skrywa też wiele tajemnic. Udaje nam się porozmawiać z Krzyśkiem, który wychował się w okolicy Lasku na Kole i jako dziecko często się tam bawił. Słyszymy, że w parku tym można często znaleźć porozrzucane maskotki. A początki tej historii sięgają lat 90-tych.
- Nie były to czasy, gdy cmentarze dla zwierząt były powszechne. Pamiętam, że normalną praktyką było to, że gdy komuś zdechł pies, kot albo chomiczek, to się szło do Lasku i robiło pogrzeb – opowiada nam mieszkaniec Krzysiek.

- Ludzie zostawiali później te zabawki psa w formie pamiątki, jak na grobie – przyznaje nam rozmówca.
Przypomnijmy, że Lasek powstał w ramach zalesień gruntów komunalnych w okresie międzywojennym. Obszar lasu rozgranicza przebiegająca tam linia kolejowa, dodatkowo od strony wschodniej kompleks przylega do dużej arterii komunikacyjnej jaką jest "Trasą Armii Krajowej". Pozostałe granice tego obszaru wytyczają al. Prymasa Tysiąclecia, ul. Ostrowiecka, ul. Dobrogniewa i od zachodu ul. Dalibora.


Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?